Wtorek, 04 lipiec 2017 12:15

Łętownia oczami uczniów

Łętownia. Mała miejscowość położona w małopolsce w powiecie suskim, w gminie Jordanów nie należy do największych atrakcji województwa. Większość nie ma pojęcia o jej istnieniu. Powszechnie dostępne informacje na jej temat to przede wszystkim dane dotyczące położenia i historii, która rozpoczyna się w okresie średniowiecza ale wojna i tu odcisnęła swój ślad i wiele zapisów zostało zniszczonych. To co możemy przeczytać w ogólnie dostępnych materiałach ogranicza się do faktów związanych z dworem, niewątpliwie ważnym dla tej miejscowości. Tylko u nas znajdziecie informacje, które krążą wśród lokalnych mieszkańców a dzięki pracy i zaangażowaniu młodzieży, miały szanse na publikację.

Atrakcje Łętownia

Atrakcje historyczne i naturalne

W czasie wojny zniszczonych zostało wiele wartościowych budowli a razem z nimi wiele dokumentów i zapisów. Historia Łętowni jest skromnie udokumentowana, ponieważ właśnie podczas wojny spłonęła plebania, gdzie znajdowały się kroniki parafialne. Wśród nich znajdowały się także cenne zapisy dotyczące największej atrakcji jaką jest Dwór, owiany legendami jakie krążą do dziś na jego temat. Szeroki opis, zawierający ciekawostki dotyczące budynku, jakich nie znajdziemy w innych źródłach, właśnie w ramach konkursu przygotowali uczniowie Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Łętowni. Tylko u nas znajdziemy wiele innych powodów, dla których warto zatrzymać się choć na chwilę w tej urokliwej miejscowości. Okazuje się bowiem, że oprócz Dworu znajdziemy tam inne warte uwagi miejsca. Jednym z nich jest z pewnością Izba regionalna, w której możemy zobaczyć wiele eksponatów– dawnych narzędzi gospodarczych, elementy wystroju wnętrz. Część przedmiotów przekazała szkoła, która zebrała je podczas dwukrotnie organizowanego konkursu regionalnego. Jest to budynek stanowiący część dworu i zabudowań gospodarczych. Obok znajduje się drewniany amfiteatr oraz wydzielone miejsce na ognisko.

Przy okazji zwiedzania tych terenów warto zwrócić uwagę na naturalne pomniki jakimi są drzewa a Łętownia może pochwalić się prawdziwym skarbem jakim jest Dąb Szypułkowy, którego wiek wyliczono na 228 lat.

Obiekty sakralne

W każdej miejscowości znajdziemy jakiś kościółek i kapliczki lecz tylko w Łętowni znajdziemy zupełnie wyjątkową i do dziś ważną dla mieszkańców kapliczkę na osiedlu Wójcikówka. Powstała przed II wojną światową i każdego roku, w maju w kapliczce gromadzą się okoliczni mieszkańcy aby śpiewem Litanii Loretańskiej i tradycyjnych majówek wielbić Matkę Bożą. innym ciekawym obiektem jest kamienna figura św. Jana Nepomucena.Wykonana w 1805 roku ma na swoim koncie kilka interesujących legend.

Jedną z ważniejszych i najpiękniejszych budowli tego regionu jest przepiękny, drewniany kościół wyznania rzymskokatolickiego. Pochodzi z II połowy XVIII wieku z lat 1760-65 i choćby z jego powodu warto zatrzymać się na chwilę w Łętowni.

Nieznane Legendy

W ramach konkursu udało się zebrać kilka ciekawych historii, których nie znajdziecie w innych źródłach. Opowieści przekazywane z pokolenia na pokolenie do tej pory nie były nigdzie spisywane. Są to m.in. legenda o Czerwonym Potoku oraz wzruszająca historia związana z Krzyżem na Wichrowej i trzema lipami, które upamiętniają ocalenie syna pewnej pary, która straciła już nadzieję na powrót dziecka, kiedy po kilku latach pojawił się cały o zdrowy.

Krzyż ten znajduje się przy drodze głównej na Dziale Wichrowym, która prowadzi z Łętowni do Jordanowa. Uczniowie wraz z opiekunem włożyli masę pracy w przygotowanie naprawdę ciekawych tekstów, które pokazują, że nawet w pozornie zwykłych miejscach, można znaleźć wiele niezwykłych historii.

Wszystkie prace konkursowe:   Łętownia

Czytany 3554 razy
Dział: Aktualności

Działania marketingowe

Dziękujemy wszystkim sponsorom którzy pomagają przy organizacji programu „Reaktywacja Dziedzictwa Regionalnego”. Dzięki wam możemy podejmować działania mające na celu promocję histori i Dziedzictwa Kulturowego Polski.

 

Sponsorzy:

etnaterm     niestrudzeni

 

 

Promocja miejscowości to nie tylko organizacja konkursu, ale również wszystkie działania marketingowe z nim związane. W celu jak najlepszej reklamy Regionu podjęliśmy szereg działań które w konsekwencji stale poszerzają grono odbiorców portalu a co za tym idzie wpływają na wizerunek i napływ klientów dla naszych sponsorów.

 

Przedstawiamy poniżej wyniki działań promocyjnych:

Dane statystyczne

Zakres działań

Działania lokalne

strona statystyki

4tour.pl

Facebook

Prasa lokalna

Youtube

Działania SEO

Statystyki

   Działania lokalne

Zaangażowanie lokalnej społeczności w działania mające na celu zdobycie opisów, historii, listy atrakcji oraz zdjęć.

Integracja przedstawicieli różnych pokoleń we wspólnym działaniu.

strona statystyki   Portal 4tour.pl

* Statystyki dotyczą wyświetleń podstron na portalu 4tour.pl dla miejscowości Łętownia

 • Ruch w trakcie trwania kampanii:

  2184

 • Aktualnie:

  -

   Kampania promocyjna facebook

 • Wyświetlenia filmu

  1276

 • Polubienia, udostępnienia

  41

   Prasa lokalna

Brak prasy lokalnej

   Film promujący

 • Film promujący konkurs oraz miejscowość
  skierowany do społeczności lokanej
 • Zobacz film

   Działania SEO

Optymalizacja treści dotyczących wydarzeń, historii, atrakcji w miejscowości.

Optymalizacja pod użytkowników wyszukujących informacje w internecie w celu uzyskania jak największego ruchu, a co za tym idzie promocji miejscowości i sponsorów.

Nawiązane kontakty

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łętowni

Linki zwrotne

Linki zwrotne inaczej link przychodzący zamieszczony w innej witrynie. Linki zwrotne do portalu 4tour zostały umieszczone na stronach:

Podsumowanie

Stosunek mieszkańców do ruchu na stronie oraz w mediach społecznościowych pozwala wnioskować

iż informacja o konkursie dotarła do większości społeczności lokalnej

Szkoły oraz włodarze wyrazili zainteresowanie dalszą współpracą w ramach programu Reaktywacji Dziedzictwa Regionalnego.

Konkurs miał pozytywny oddźwięk wśród mieszkańców Łętowni.