Ścieżka edukacyjna „Czarny Groń”

Adres:

Andrychów

Jedną z atrakcji przyrodniczych gminy Andrychów, która znajduje się w województwie małopolskim jest „Czarny Groń” – ścieżka edukacyjna. Ta ścieżka edukacyjna zawiera na swojej trasie jedenaście ekotablic, które mają wymiary półtora metra na metr.

Początek ścieżki znajduje się przy Czarnym Groniu. Znajduje się on w gminie Andrychów w miejscowości Rzyki. Jest to obiekt turystyczny. Rzyki to wieś znajdująca się w Beskidzie Małym, w dolinie potoku Rzyczanka. Nazwa wsi pochodzi od licznie spływających potoków. Kompleks turystyczny Czarny Groń swoją nazwę zawdzięcza górze o nazwie Groń o podnóży, której się znajduje. W tym kompleksie turystycznym znajduje się wiele atrakcji takich jak: magiczna osada, baseny i sauny, park linowy, wypożyczalnia rowerów, kort tenisowy, outdoor fitness, nordic walking, stacja narciarska, sztuczny stok, lodowisko, symulator narciarski, trampoliny, sala zabaw, ścieżka przyrodnicza, bacówka, salon gier, tiger snowpark, digiwall, kręcące się ścianki, bigjump, jazda konna, kuligi. Spod Czarnego Gronia, ścieżka edukacyjna „Czarny Groń” wiedzie na szczyt potrójnej. Jest to dwuwierzchołkowy szczyt znajdujący się na terenie Beskidu Andrychowskiego. Jeden ze szczytów ma 887 metrów, a drugi 883 metry. Obydwa wierzchołki są zwornikami dla trzech grzbietów. Nazwa tego szczytu Potrójna jest błędna. Wynika to z pomyłki austryjackich kartografów, którzy nanieśli ją na mapy kartograficzne. Pomylili nazwę z nazwą jednego z osiedli w Rzykach. Potrójna jest doskonałym punktem widokowym. Spowodowane jest to tym, że jej zbocza nie są zalesione. Ścieżka edukacyjna wiedzie z potrójnej do rezerwatu przyrody Madohora. Znajduje się on także w Beskidzie Małym na terenie Parku Krajobrazowego. Rezerwat powstał w 1960 roku dzięki staraniom profesora Stefana Myczkowskiego, który był zaangażowany w zachowanie charakterystycznych dla tego terenu okazów przyrody. W rezerwacie można zobaczyć gatunki zagrożone wymarciem fauny i flory. Z pewnością warto wybrać się na wycieczkę.

 

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1592