Ścieżka edukacyjna "Dolina Wieprzówki"

Adres:

Andrychów

Andrychów jest gminą leżącą w województwie małopolskim. Dawniej znajdowała się na terenach województwa bielskiego. Gmina nazywana jest Bramą Beskidu Małego, ponieważ w większości położona jest na terenach tego pasma górskiego.

Stolicą gminy jest Andrychów, które zostało założone na przełomie trzynastego i czternastego wieku i przez wiele wieków funkcjonowało jako wieś. Początkowo wieś nie miała dużego znaczenia, a liczba jej mieszkańców wynosiła niewiele ponad sto osób. Sytuacja zmieniła się w szesnastym wieku, kiedy to panowanie w Zatorze przejęli książęą polscy. Jednakże największy rozkwit Andrychowa nastąpił w osiemnastym wieku. Wtedy na terenach miejscowości nastąpił szybki rozwój przemysłu. Wszystko rozpoczęło się po splądrowaniu Andrychowa przez Szwedów, które zahamowało jego rozwój na wiele lat. W osiemnastym wieku Franciszek Czerny-Szwarzenberg sprowadził do wsi rzemieślników, żeby ją ratować, którzy stworzyli z niej potęgę przemysłową. Zajmowali się oni głównie tkactwem. Obecnie Andrychów też jest miastem przemysłowym w, którym rozwija się też przemysł maszynowy, bawełniany i turystyczny. Od momentu kiedy w Andrychowie pojawił się przemysł wieś zaczęła nabywać przywilejów miejskich. Można było na przykład organizować na jej terenie jarmarki. Jednak prawa miejskie Andrychów uzyskał dopiero na początku dziewiętnastego wieku, a dokładnie w 1823 roku. W dwudziestoleciu międzywojennym w Andrychowie zaczęła rozwijać się też turystyka. Cała gmina jest stworzona do tego, żeby być miejscem odwiedzanym przez turystów. Górki charakter i przepiękne krajobrazy, zabytki i atrakcje turystyczne powodują, że z chęcią się tam wraca nawet kilkakrotnie. Na terenie gminy istnieje wiele szlaków turystycznych, a także ścieżek edukacyjnych. Jedną z takich ścieżek jest "Dolina Wieprzówki". Wieprzówka to rzeka przepływająca przez teren gminy Andrychów, która swoje źródła ma w północnej części Łamanej Skały. Ścieżka edukacyjna "Dolina Wieprzówki" pozwala zaobserwować ciekawe okazy przyrodnicze.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1767