Ścieżka przyrodnicza "Wapiennik w Inwałdzie"

Adres:

Inwałd

Jedną z atrakcji turystycznych gminy Andrychów jest Wapiennik w Inwałdzie – Ścieżka przyrodnicza. Atrakcja ta znajduje się nieopodal wsi Inwałd. Ta miejscowość położona jest obok góry Wapiennica, która ma wysokość 528 metrów.

Nazwa grzbietu pochodzi oczywiście od skał z jakich jest zbudowany. Są to wapienie. Niegdyś kamień wapienny z Inwałdu wydobywany był na skalę przemysłową i cieszył się wielkim uznaniem w całym świecie. Z górą związana jest pewna legenda, otóż stare bajki podają, że w środku góry wydrążona była wielka jaskinia, właściwie pałac w, którym mieszkała czarownica. Podobno sprzymierzyła się ona ze zbójcami, którzy napadali na przejeżdżającym tamtą okolicą podróżnych. W tamtych rejonach istniej wiele innych legend, których można posłuchać, odwiedzając okolice Inwałdu. Warto jednak zobaczyć Wapiennik w Inwałdzie – Ścieżkę przyrodniczą. Do tej atrakcji można dojechać ze stolicy gminy, Andrychowa zarówno pociągiem, jak i autobusem, samochodem, czy dojść pieszo, trasą turystyczną, która wiedzie przez Pańską Górę. Ścieżka przyrodnicza Wapiennika obfituje w charakterystyczną dla tamtych rejonów faunę i florę. Zachodnia ściana Wapiennika jest utworzona z najbardziej typowej skały budującej porwak w Inwałdzie. W wapieniach pojawia się bogata makrofauna reprezentowana przez: ramienionogi, jeżowce, małże, ślimaki i koralowce. Jeszcze bogatsza jest mikrofauna obejmująca: otwornice, mszywioły i glony. Jeśli chodzi o rośliny to znajdziemy tam: bluszczyk kurdybanek, glistnik, jaskółcze ziele, podbiał pospolity, poziomkę pospolitą i twardawą, łopian większy, mniszek pospolity i starzec jajowaty. Jednym z najciekawszych gatunków spotykanych w tym miejscu jest właśnie glistnik oraz jaskółcze ziele. Podobnie jest jeśli chodzi o zwierzęta. Na tym terenie znajduje się dużo gatunków owadów, pajęczaków, płazów, gadów, a także ssaków. Z pewnością warto wybrać się na wycieczkę ścieżką edukacyjną i poznać bogactwo fauny i flory tamtych terenów. Warto również posłuchać legend dotyczących Wapiennicy.

Odwiedziłeś oceń:
(4 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2676