Ścieżkami Pańskiej Góry

Adres:

Andrychów

Gmina Andrychów położona jest w województwie małopolskim. Jej zaletą jest to, że leży w paśmie Beskidu Małego, a także to, że na jej terenie znajduje się wiele zabytków i atrakcji turystycznych. Jedną z takich atrakcji turystycznych jest Pańska Góra. jest to wzniesienie znajdujące się w Andrychowie.

Wzgórze pokryte jest lasem, który uznawany jest za park miejski. Jest to też miejsce na, którym krzyżują się szlaki turystyczne, trasy rowerowe i ścieżki edukacyjne. Nazwa wzniesienia "Pańska Góra" związana jest z tym, że należała ona do dawnych właścicieli Andrychowa. W dawnych czasach właściciele ziemscy nazywani byli Panami. Na wzniesieniu istniał sad owocowy, a park istnieje do dzisiaj. Na jednym ze stoków Pańskiej Góry znaleziono ciekawostkę geologiczną, tak zwany porwak. Jest to fragment skalny odrębny od skał, wśród których się znajduje, pochodzący z innego kompleksu skalnego. W przypadku Pańskiej Góry porwak zawiera skały metamorficzne pochodzące z dewonu. Wzniesienie można zwiedzić spacerując tak zwanymi Ścieżkami Pańskiej Góry. Należą do nich: Ścieżka I - Staw Anteckiego i Młynówka, Ścieżka II - Podmokła łąka, Ścieżka III - Suchy las mieszany, Ścieżka IV - Sucha łąka i granitognejsy, Ścieżka V - Las mieszany wilgotny, Skałka, Ścieżka VI - Potoczek, ols-jesionowy, dęby i graby, granica sadu i lasu. Ścieżkami Pańskiej Góry można spacerować rozkoszując się widokami i wdychając świeże górskie powietrze. Jest to rozrywka dla całej rodziny, ponieważ tamte ścieżki nadają się do spacerów nawet dla najmłodszych. Warto zwiedzić gminę Andrychów zwłaszcza latem, aby docenić piękno tętniącej życiem przyrody. Oczywiście zimą również można skorzystać z tras narciarskich. Jednak jeśli ktoś uwielbia piesze wędrówki po górach, a także zwiedzanie zabytków, których w tamtym rejonie nie brakuje, to powinien udać się do Andrychowa latem. Gmina wyposażona jest w doskonale zorganizowaną bazę gastronomiczną i noclegową. Nawet najbardziej wymagający turysta znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2933