Ściezka przyrodnicza "Do Źródeł Wieprzówki"

Adres:

Andrychów

Gmina Andrychów jest położona w województwie małopolskim. Graniczy z takimi gminami jak gmina: Wieprz, Wadowice, Zembrzyce, Stryszawa, Ślemień, Łękawica, Porąbka i Kęty. Siedzibą władz miejskich i gminnych oraz stolicą gminy jest miasto Andrychów.

Obecnie liczy niecałe dwadzieścia jeden tysięcy mieszkańców. Andrychów założony został w trzynastym wieku i do początku dziewiętnastego wieku nie miał praw miejskich, choć od osiemnastego wieku kiedy to w Andrychowie rozwinął się przemysł, posiadał niektóre przywileje miejskie. Obecnie Andrychów nadal jest miastem przemysłowym gdzie głównie rozwija się przemysł maszynowy, tkacki i bawełniany. Gmina Andrychów nazywana jest często Bramą Beskidu Małego, ponieważ większa jej część położona jest w paśmie Beskidu Małego. Górski klimat, zabytki, atrakcje turystyczne, to te elementy, które od okresu dwudziestolecia międzywojennego przyciągają turystów do Andrychowa. Zresztą cała gmina jest usiana zabytkami i atrakcjami turystycznymi, a każda wioska kryje coś ciekawego dla zwiedzających. Jedną z atrakcji przyrodniczych jest rzeka Wieprzówka. Powstała nawet specjalna ścieżka przyrodnicza o nazwie "Do źródeł Wieprzówki". Rzeka ta ma swoje źródła na północnych stokach pasma górskiego o nazwie Pasma Łamanej Skały. Najwyżej położone źródła znajdują się na wysokości 855 metrów nad poziomem morza. Od źródeł do miasta Andrychów, Wieprzówka jest rzeką o charakterze typowo górskim. Jednak poza Andrychowem przyjmuje charakter typowo nizinnej rzeki. W części nizinnej jest też zdecydowanie mocno regulowana. Rzeka jest mocno regulowana, a poniżej Andrychowa też zanieczyszczona, jednak mimo tego przetrwało wokół niej wiele cennych przyrodniczo terenów. Jednym z nich jest fragment starego lasu łęgowego w Andrychowie. Wokół rzeki żyje również wiele gatunków ptaków i zwierząt, które są chronione. Ścieżka przyrodnicza "Do źródeł Wieprzówki" jest warta przebycia. Podobnie jak i inne szlaki turystyczne w gminie Andrychów, która jest nazywana Bramą Beskidu Małego.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1799