Jaskinia Komonieckiego

Adres:

Andrychów

Gmina Andrychów położona jest w województwie małopolskim. Nazywana jest Bramą Beskidu Małego, ponieważ jej większa część leży właśnie w Beskidzie Małym, który jest pasmem gór o długości około trzydziestu pięciu kilometrów.

Najwyższym szczytem w tym paśmie jest Czupel, wznoszący się na 930 metrów. Gmina Andrychów jest doskonałym miejscem dla turystów. Ma świetnie zorganizowaną bazę noclegową i gastronomiczną, piękne górskie tereny, które można zwiedzać korzystając z wielu szlaków turystycznych. Oprócz tego gmina Andrychów posiada wiele zabytków, pochodzących nawet z trzynastego wieku. Są to zazwyczaj kościoły i pałace z zespołami parkowymi. W gminie tej, można skorzystać z wielu atrakcji, które są oczywiście wytworem współczesności, ale z pewnością są warte odwiedzenia. Przykładem może być park miniatur, czy park dinozaurów. Gmina Andrychów posiada też ciekawą historię, wkraczającą często w sferę legend i bajań starszych mieszkańców tych terenów. Do jednej z najbardziej znanych legend należy ta mówiąca, że na jednym ze stoków górskich znajdujących się na terenie gminy Andrychów znajduje się pieczara w, której zbójcy ukrywali zrabowane skarby. Podobno znajdują się one tam do dzisiaj i nie brakuje śmiałków, którzy próbują je odnaleźć. Sama przyroda też skrywa wiele tajemnic. Jedną z nich jest Jaskinia Komonieckiego. Jest to rozległa jaskinia, która znajduje się na wysokości około 700 metrów, we wschodniej części Beskidu Małego. Jaskinia ta odryta była już w osiemnastym wieku. W księgach z tamtych czasów można znaleźć taki zapis: "W Ślemieńskim zaś Państwie w Pośrednim Groniu w Hali Siwcowej nad wsią Lasem jest skała wielka, co przed nią wierzchem woda idzie, a pod nią dziura jest, w którą może sto statku wegnać i w niej tam sposobnie stanąć; będąc w skale obszerno, jak jaskinia jaka z natury uczyniona". Zapis mówi o tym, że jaskinia jest tak obszerna, że można do niej zagnać sto sztuk bydła. Podobno właśnie do tego służyła w czasie wojny. Obecnie jest dostępna do zwiedzania przez turystów. Dostęp do niej nie jest wcale trudny, a jej zwiedzanie nie wymaga specjalnych umiejętności. Warto więc wybrać się w to miejsce i zobaczyć atrakcję turystyczną, jaką jest Jaskinia Komonieckiego.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1724