Rezerwat Przyrody Madohora

Wstęp:

WOLNY

Adres:

Rzyki

Gmina Andrychów jest położona w województwie małopolskim. Siedziba władz gminnych jest miasto Andrychów. Gmina nazywana jest często Bramą Beskidu Małego, ze względu na to, że większa jej część położona jest na terenie Beskidu Małego.

Sam Andrychów został założony na przełomie trzynastego i czternastego wieku i początkowo był wsią. Jeszcze w czternastym wieku w Andrychowie mieszkało nieco ponad stu mieszkańców. Jednak w szesnastym wieku, kiedy w Zatorze rządy przejęli królowie polscy, Andrychów zaczął się rozwijać. Rozwój trwał do drugiej połowy siedemnastego wieku, kiedy to Andrychów został splądrowany przez Szwedów. Było to wydarzenie, które zahamowało rozwój miejscowości na wiele lat. Jednak w osiemnastym wieku sprowadzono do Andrychowa rzemieślników, którzy stworzyli z tej niewiele znaczącej miejscowości potęgę przemysłową. Obecnie Andrychów nadal jest miastem przemysłowym, a gałęzie przemysłu jakie są tam najlepiej rozwinięte to przemysł tkacki, maszynowy i bawełniany. Jednak w tym mieście duże znaczenie ma też turystyka, jednak dopiero od dwudziestolecia międzywojennego. Gmina Andrychów ma zalety rejonu turystycznego. Są to piękne krajobrazy, zabytki, dobrze rozwinięta baza noclegowa i gastronomiczna, a także atrakcje turystyczne. Do takich atrakcji należy zdecydowanie Rezerwat przyrody Madahora. Rezerwat został założony w 1960 roku. Do jego powstania dążył profesor Stefan Myczkowski. Obecnie Rezerwat przyrody Madahora znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Beskidu Małego i obszaru Natura 2000. Do rezerwatu prowadzą trzy szlaki turystyczne. Pierwszym jest szlak zielony biegnący z Targoszowa przez Gibasy, Przełęcz Kocierską, Bukowski Groń do Porąbki. Drugim jest szlak czerwony, który idzie z Leskowca przez Przełęcz Kocierską do Kozubnika. A trzecim jest szlak niebieski, który wiedzie do Ślemienia, a rozpoczyna się na terenie rezerwatu. Warto poświęcić czas żeby odwiedzić ten rezerwat przyrody i nacieszyć się widokiem niespotykanych nigdzie indziej okazów fauny i flory.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1974