Szlak turystyczny Andrychów (trasa nr 9)

Adres:

Andrychów

Szlak turystyczny Andrychów, jest trasą rowerową o długości prawie dwudziestu pięciu kilometrów, która wiedzie przez tereny Bramy Beskidu Małego. Początek trasy znajduje się na rynku w Andrychowie.

Jest to miasto, które jest stolicą gminy Andrychów. Założone zostało w trzynastym wieku i posiada w swojej ofercie turystycznej zabytki takie jak pałac z zespołem parkowym, czy kościół, a także przepiękny charakterystyczny Stary Rynek. Stary Rynek ma bardzo nieregularny kształt spowodowany wieloma przebudowami i zasypaniem stawu. Zachowany jest w charakterze galicyjskim. Z Andrychowa trasa wiedzie do Rzyk, czyli wsi, która znajduje się w dolinie rzeki Rzyczanka. Nazwa wsi pochodzi od licznie spływających tam potoków, a założona została w szesnastym wieku. Początkowo wieś nosiła nazwę Nowa Wieś. Stamtąd szlak turystyczny Andrychów, wiedzie poprzez Przełęcz pod Gancarzem, właśnie na Gancarz. Jest to jeden ze szczytów znajdujący się w Beskidzie Małym. Ma on wysokość 798 metrów. Obecnie szczyt porośnięty jest całkowicie lasem, jednak w starych zapiskach można przeczytać, że kiedyś ten szczyt był doskonałym punktem widokowym, który przyciągał wielu turystów. Kolejny szczyt na trasie to Kobyla Głowa. Właściwie jest to wieś niedaleko, której we wsi Inwałd znajduje się szczyt o nazwie Wapiennica. Nazwa szczytu pochodzi oczywiście od nazwy skał z, których jest zbudowana ta góra. Niegdyś kamień wapienny z Inwałdu wydobywany był na skalę przemysłową i cieszył się wielkim uznaniem w całym świecie. Z górą związana jest pewna legenda, otóż stare bajki podają, że w środku góry wydrążona była wielka jaskinia, właściwie pałac w, którym mieszkała czarownica. Podobno sprzymierzyła się ona ze zbójcami, którzy napadali na przejeżdżającym tamtą okolicą podróżnych. Trasa poprzez Czuby i Pańską Górę, dociera do Andrychowa, gdzie na Starym Rynku kończy swój bieg.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1493