Szlak turystyczny Przełęcz Beskid Targanicki – Andrychów

Adres:

Andrychów

Jedną z gmin położonych w województwie małopolskim w dużej części na terenie Beskidu Małego, jest gmina miejsko-wiejska Andrychów. Jest to gmina, która ma przepiękne górskie trasy turystyczne.

Do tych tras należy szlak turystyczny Przełęcz Beskid Targanicki – Andrychów. Rozpoczyna się ona na Przełęcz Beskid Targanicki, jest to przełęcz położona pomiędzy szczytami Małej Bukowej, który ma wysokość 790 metrów oraz Wielkiej Bukowej, która ma wysokość 745 metrów. Przez tą przełęcz przebiega droga, która łączy Wielką Puszczę z Brzezinką Górną i Targanicami. Przez przełęcz biegną dwa szlaki zielony i żółty. Ten drugi na przełęczy kończy swój bieg. Szlak turystyczny Przełęcz Beskid Targanicki – Andrychów, z przełęczy Targanickiej biegnie do Porębskiego Gronia. Jest to szczyt, który wznosi się na wysokość 735 metrów. Na tym szczycie znajduje się murowana kapliczka z obrazem Matki Boskiej Śnieżnej oraz wypływającym spod niej źródełkiem. Z jej budową wiąże się miejscowa legenda. Otóż jeden z mieszkańców tych terenów obiecał, że jeśli uda mu się przeżyć wojnę i wrócić do domu, to wybuduje w tym miejscu kapliczkę. Przez ten szczyt biegnie żółty szlak turystyczny. Kolejny punkt naszlaku turystycznym, to Złota Górka. Jest to także jeden ze szczytów w Beskidzie Małym. Nazwa pochodzi od legendy, która głosi, że w tej górze znajduje się grota w, której miejscowi zbójcy ukrywali zrabowane skarby. Podobno są one tam ukryte do teraz, nadal nie brakuje poszukiwaczy, którzy chcą odkryć tajemniczą grotę na Złotej Górce. Wysokość tego szczytu wynosi 757 metrów. Ze Złotej Górki szlak wiedzie przez Targanicę do Andrychowa. W Andrychowie wart zobaczenia jest pałac z kompleksem parkowym, który ma bardzo nieregularny kształt spowodowany wieloma przebudowami i zasypaniem stawu. Zachowany jest w charakterze galicyjskim. W Andrychowie znajduje się też pałac z kompleksem parkowym, cmentarz żydowski i trzynastowieczny kościół. Szlak turystyczny Przełęcz Beskid Targanicki – Andrychów jest bardzo widowiskowa.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2236