Szlak turystyczny Targanice – Andrychów

Adres:

Andrychów

Szlak turystyczny Targanice – Andrychów, jest jednym ze szlaków turystycznych znajdujących się na terenie gminy Andrychów. Jest to gmina miejsko-wiejska, która nazywana jest Bramą Beskidu Małego.

Siedzibą władz tej gminy jest miasto Andrychów, które jest miastem przemysłowym. Główne gałęzie przemysłu, jakie tam królują to przemysł maszynowy, tkacki oraz bawełniany. Cała gmina Andrychów poprzecinana jest szlakami turystycznymi. Szlak turystyczny Targanice – Andrychów, swój początek ma w Targanicach. Jest to wieś leżąca w dolinie rzeki Targaniczanka. W tej wsi znajduje się jedno z pięciu stanowisk tak zwanych Skałek Andrychowskich. Wieś została założona w trzynastym wieku, choć dokładna data powstania nie jest znana. Ciekawostką jest to, że w Targanicach znajduje się miejscowość nazwana Francją. Z tą nazwą związana jest pewna legenda, która głosi, że właśnie w tym miejscu swój obóz rozbili Francuzi uciekający spod Moskwy. Z Targanic. Szlak turystyczny wiedzie poprzez Przełęcz Targanicą do Wielkiej Puszczy. Jest to przysiółek wsi Porąbki. Przysiółek to nic innego, jak zabudowania gospodarskie, które znajdują się poza terenem wsi. Można to porównać do przemieści. Wielka Puszcza jest turystyczną bazą wypadową. Niedaleko przebiega szlak zielony z Porąbki na Przełęcz Kocierską. W lasach otaczających ten przysiółek, podczas drugiej wojny światowej stacjonował oddział Armii Krajowej "Garbnik". Z Wielkiej Puszczy szlak turystyczny wiedzie do wsi Porąbki, a stamtąd prosto do Andrychowa. W Andrychowie można zobaczyć Stary Rynek o nieregularnym układzie, który jest wynikiem wielu przebudów i zakopania stawu. Rynek ma galicyjski charakter. W centrum tego miasta znajduje się też pałac i zespół parkowy oraz staw, który jest pozostałością po dawnym parku otaczającym dwór. Do zabytków, które można zobaczyć w Andrychowie należy też stary cmentarz żydowski, który jest bardzo dobrze zachowany. Warto odwiedzić gminę Andrychów.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1781