Szlak turystyczny: Targanice – Andrychów Rynek

Adres:

Andrychów

Gmina Andrychów usiana jest trasami i szlakami turystycznymi. Szlak turystyczny: Targanice – Andrychów Rynek, rozpoczyna się w Targanicach. Jest to wieś leżąca w gminie Andrychów, w dolinie rzeki Targaniczanka.

W tej miejscowości znajduje się jedno z pięciu stanowisk Skałek Andrychowskich. Wieś ta została założona na przełomie trzynastego i czternastego wieku. We wsi znajduje się miejsce o nazwie Francja. Nazwa związana jest z tym, że podobno w tym miejscu rozbili obóz Francuzi uciekający spod Moskwy. Z Targanic Szlak turystyczny: Targanice – Andrychów Rynek, wiedzie przez Przełęcz Kocierską do Wielkiej Bukowej. Jest to szczyt w Beskidzie Sądeckim o wysokości 1104 metry. Wielka Bukowa jest całkowicie zalesiona. Dominuje buk z dużą domieszka jodły. Dalej szlak turystyczny: Targanice – Andrychów Rynek wiedzie przez przełęcz Beskid Targanicki do Andrychowa. Andrychów jest stolicą gminy. Obecnie jest miastem, ale prawa miejskie nabył dopiero w 1823 roku. Wcześniej nabywał tylko niektóre przywileje miejskie, jak możliwość organizowania jarmarków. W Andrychowie można zwiedzić zabytki. Pierwszym z nich jest pałac znajdujący się w centrum miasta wraz z kompleksem parkowym. Koniecznie trzeba też przejść się Starym Rynkiem, który jest bardzo charakterystyczny. Po pierwsze ze względu na przebudowy i zasypanie stawu ma bardzo nieregularny kształt. Jest on utrzymany w charakterze galicyjskim. Andrychów jest miastem przemysłowym. Obecnie główne gałęzie przemysłu to przemysł maszynowy, bawełniany i tkacki. Tradycje przemysłowe w tym mieście sięgają osiemnastego wieku. W tym właśnie czasie do miasta, które wtedy nie miało jeszcze praw miejskich Franciszek Czerny-Szwarzenberg sprowadził rzemieślników, których zadaniem było spowodować rozwój miejscowości splądrowanej przez oddziały szwedzkie. Gmina Andrychów jest przepiękna i pełna tajemnic oraz zabytków, które trzeba zobaczyć. Zwiedzanie jej dzięki trasą turystycznym jest łatwe i przyjemne.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1660