Trasa rowerowa Andrychów Ryne - Wadowice

Adres:

Andrychów

Andrychów to przepiękna gmina miejsco-wiejska położona w województwie małopolskim. Jest to gmina położona w Beskidzie Małym, przynajmniej w większej części przez co nazywana jest Bramą Beskidu Małego.

Na jej terenie znajduje się wiele tras turystycznych pieszych i rowerowych. Jeśli chodzi o trasy rowerowe to należy do nich trasa rowerowa Andrychów Ryne - Wadowice. Ta trasa ma niecałe dwadzieścia kilometrów długości. Rozpoczyna się na rynku w Andrychowie, który jest wart zobaczenia. Ma on bardzo nieregularny kształt spowodowany wieloma przebudowami i zasypaniem stawu. Zachowany jest w charakterze galicyjskim. W Andrychowie znajduje się też pałac z kompleksem parkowym, a także cmentarz żydowski. Trasa z Andrychowa wiedzie na Pańską Górę, jest to jeden ze szczytów znajdujących się w Beskidzie Małym. Pańska Góra należała do właścicieli Andrychowa. Właściciele ziemscy w dawnych czasach nazywani byli Panami, stąd też wzięła się nazwa góry. Na Pańskiej Górze znajdował się sad oraz zespół parkowy. Obecnie park, który się tam znajduje jest parkiem miejskim. Trasa rowerowa Andrychów Ryne - Wadowice, biegnie przez wszystkie charakterystyczne wzniesienia dla tego terenu. Ciekawostką jest Łysa Góra. Ten szczyt ma wysokość 594 metry. Na Łysej Górze znajdują się: skalne rumowisko, charakterystyczne dla Gór Świętokrzyskich, gołoborze, ścisły rezerwat przyrody obejmujący las jodłowo-bukowy, pozostałości wału kultowego przedchrześcijańskiego miejsca kultu pogańskich Słowian, klasztor Misjonarzy Oblatów oraz muzeum parku narodowego oraz Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze Święty Krzyż o wysokości 157 metry. Legenda związana z tym miejsce głosi, że było to miejsce zlotów czarownic. Legenda ma swoje źródło pewnie w tym, że Łysa Góra była miejscem kultu pogan. Trasa kończy swój bieg w Wadowicach, które również są warte zwiedzenia.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1554