Trasa rowerowa Andrychów (trasa nr 10)

Adres:

Andrychów

Trasa rowerowa Andrychów (trasa nr 10), jest trasą rowerową znajdującą się w województwie małopolskim w gminie Andrychów. Cała trasa ma długość pięćdziesięciu trzech kilometrów i jest najdłuższą trasą rowerową w tym rejonie. Jej bieg rozpoczyna się na Starym Rynku w Andrychowie. Andrychów jest miejscowością, która istniała już w trzynastym wieku.

Dokładna data jej założenia nie jest znana. Na początku była wsią, a prawa miejskie nabyła na początku dziewiętnastego wieku w 1823 roku. Do zabytków, które można zobaczyć w Andrychowie należą między innymi: Stary Rynek o nieregularnym układzie i galicyjskim charakterze, pałac wraz z zespołem parkowym oraz cmentarz żydowski, który jest bardzo dobrze zachowany. Z Andrychowa Trasa numer 10 wiedzie do Targanic. Gdzie znajduje się jedno ze stanowisk tak zwanych Skałek Andrychowskich. We wsi znajduje się też miejsce nazywane Francją. Nazwa pochodzi od legendy, która głosi, że Francuzi uciekający spod Moskwy obozowali właśnie w tym miejscu. Ze wsi Targanice szlak turystyczny Andrychów (trasa nr 10), wiedzie na Przełęcz Kocierską. Stamtąd do wsi Porąbki z, której zatacza koło poprzez szczyty o następujących wysokościach: Porąbka-Beskid (759 m n. p.m.), Kocierz (879 m n. p.m.), Cisowa Grapa Płd. (853 m n. p.m), Cisowa Grapa Płn. (810 m n. p.m.), Kiczera (831 m n. p.m.) i Żar (761 m n. p.m). Koło kończy się znowu we wsi skąd trasa wiedzie do Andrychowa. Jest to dosyć ciężka i długa trasa, dlatego raczej nie jest polecana dla amatorów i rodzin z małymi dziećmi. Nie mniej jednak z pewnością warto ją przebyć, jeśli tylko mamy taką możliwość. Wycieczki rowerowe w rejonach górskich mają swój niepowtarzalny charakter, a pokonanie tras ulokowanych w górach daje niezwykle dużo satysfakcji. Tereny Beskidu Małego są przepiękne i z pewnością warte zobaczenia.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1995