Trasa rowerowa Przykraźń - Andrychów Rynek

Adres:

Andrychów

Trasa rowerowa Przykraźń - Andrychów Rynek, jest jedną z tras rowerowych, które znajdują się w gminie Andrychów. Trasa ma dwadzieścia jeden kilometrów długości.

Trasa rozpoczyna się w Inwładzie przy stacji PKP i wiedzie na Przykraźń. Jest to szczyt o wysokości 553 metry. Na szczyt wiodą też dwa oznaczone szlaki zielony i żółty. Przykraźń znajduje się w paśmie między Wapienicą, oddzielony jest od niej Przełęczą Wapienicką oraz przełęczą Panienka oddzielającą go od Ostrego Wierchu i Susfatowej Góry. Szczyt jest całkowicie porośnięty drzewami, głównie jodłą. Stamtąd trasa rowerowa Przykraźń - Andrychów Rynek wiedzie do Zagórnik. Jest to wieś położona na wschód od Andrychowa. W tej wsi znajdują się dwa zabytki są to: kaplica z barokowo-rokokowym ołtarzem oraz obraz Matki Bożej Królowej Nieba i Ziemi namalowany przez Jana Matejkę. Przez Zagórnik wiodą trzy szlaki oznaczone kolorem zielonym, żółtym i czarnym. Trasa rowerowa wiedzie dalej na niewysoki szczyt Skornica, a stamtąd biegnie do Bolęcina. Jest to wieś położona w sąsiedniej gminie w województwie małopolskim. Ta wieś jest bardzo stara i pierwsze zapisy na jej temat robione były już w średniowieczu. Z Bolęcina trasa rowerowa biegnie przez Nawieśnice do Targanic. Targanice to wieś w gminie Andrychów, która leży w tak zwanym Beskidzie Andrychowskim w dolinie rzeki Targaniczanka. Wieś prawdopodobnie założona została już w trzynastym wieku. Ciekawostką we wsi jest miejsce zwane Francją. Podobno w tym miejscu Francuzi uciekający spod Moskwy rozbili obóz. Z Traganic trasa rowerowa wiedzie do Brzezinki. Jest to część Targanic w, której znajduje się kapliczka, wybudowana podobno na zbiorowej mogile Francuzów uciekających spod Moskwy. Trasa kończy swój bieg w Andrychowie na rynku. Sam rynek jest wart zobaczenia, chociażby ze względu na swój galicyjski charakter, czy nieregularny kształt, który jest wynikiem wielu przebudów oraz zakopania stawu.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1323