Trasa turystyczna Świnna Poręba – Andrychów

Adres:

Andrychów

Andrychów jest gminą miejsko-wiejską położoną w województwie małopolskim. Większa część gminy leży na terenach Beskidu Małego. Otoczenie gór pozwala na rozwój turystyki.

Jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych jest możliwość skorzystania z licznych szlaków pieszych i rowerowych. Jednym z takich szlaków jest Trasa turystyczna Świnna Poręba - Magurka Ponikiewska - Schronisko PTTK Leskowiec - Przełęcz Pod Gancarzem - Gancarz - Narożnik - Przełęcz Kaczyńska - Inwałd – Andrychów. Szlak rozpoczyna się w wiosce Świnna Poręba. Wieś ta powstała już w czternastym wieku, więc na jej terenie znajdują się stare zabudowania, które obecnie są zabytkami chętnie odwiedzanymi przez turystów. Na terenie wsi znajduje się też zbiornik wodny, którego budowa nadal trwa i ma zostać ukończona w 2017 roku. Natomiast atrakcją turystyczną jest zapora wodna na Skawie, której budowa zakończyła się w 2015 roku. Szlak turystyczny ze Świnnej Poręby biegnie do Magurki Ponikiewskiej, która nazywana jest też Królwizną. Jest to trójwierzchołkowy zalesiony szczyt. Najwyższy wierzchołek Magurki wznosi się osiemset dwadzieścia metrów nad poziomem morza. Z Magurki szlak biegnie do Schroniska PTTK Leskowiec. Jest to schronisko turystyczne znajdujące się pod szczytem Gronia Jana Pawła II. Leskowiec położony jest nieopodal więc błędną nazwą jest schronisko na Leskowcu. Ze schroniska trasa wiedzie na Przełęcz pod Gancarzem, znajduje się ona pomiędzy Czołem, a Groniem Jana Pawła II. Na przełęczy znajduje się też szczyt Gancarz, który obecnie jest mocno zalesiony. Ze szczytu Trasa turystyczna Świnna Poręba - Magurka Ponikiewska - Schronisko PTTK Leskowiec - Przełęcz Pod Gancarzem - Gancarz - Narożnik - Przełęcz Kaczyńska - Inwałd – Andrychów, wiedzie poprzez Narożnik do Przełęczy Kaczyńskie. A stamtąd do Inwałda. Trasa kończy się w samym Andrychowie, który jest miastem i siedzibą władz miejskich i gminnych. W Andrychowie można zwiedzić zabytki takie jak cmentarz żydowski, Zamek Andrychowski, stary rynek i wiele innych.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1344