Trasa turystyczna Inwałdu do Gorzenia Górnego

Adres:

Inwałd

Miasto Andrychów położone jest w gminie miejsko-wiejskiej, której jest stolicą i siedzibą jej władz. Gmina ta położona jest w województwie małopolskim i nazywana jest Bramą Beskidu Małego.

Nazwa ta związana jest z tym, że większość terenów gminy leży już na obszarze Beskidu Małego. Sam Andrychów został założony gdzieś na przełomie trzynastego i czternastego wieku. Przez kilka wieków funkcjonował jako wieś. Początkowo liczba jej mieszkańców była niewielka i wynosiła nieco ponad sto osób. Jednak kiedy panowanie na tych terenach przejęli królowie polscy, w szesnastym wieku, Andrychów zaczął się rozwijać. Największy rozwój nastąpił jednak w osiemnastym wieku, kiedy w Andrychowie zaczął rozwijać się przemysł, za sprawą sprowadzonych do tej miejscowości rzemieślników. Obecnie Andrychów nadal jest miastem przemysłowym w którym królują przemysł bawełniany, tkacki oraz maszynowy. W tym też okresie wieś zaczęła nabywać przywileje miejskie. Można było na jej terenie organizować jarmarki, jednak dopiero na początku dziewiętnastego wieku Andrychów, nabył prawa miejskie i stał się miastem. W Andrychowie królował i króluje przemysł, jednak obecnie rozwija się też gałąź gospodarki, jaką jest turystyczna. Andrychów jako miejscowość turystyczna zaczął funkcjonować w dwudziestoleciu międzywojennym. Obecnie turyści chętnie odwiedzają to miasto, jak i całą gminę nie tylko ze względu na piękne widoki, ale też ze względu na zabytki i atrakcje, które w tej gminie są obecne. Gminę Andrychów najlepiej zwiedzać szlakami turystycznymi. Jednym z takich szlaków jest trasa turystyczna Inwałdu do Gorzenia Górnego. Inwałd jest to wieś w, której znajduje się jedno ze stanowisk Skałek Andrychowskich. Oprócz tego we wsi można zobaczyć zabytki takie jak późnobarokowy kościół z osiemnastego wieku, a także pałac z dziewiętnastego wieku i zespół parkowy. Pałac zachowany jest w stylu późnoklasycznym. Z kolei Gorzeń Górny to wieś w, której znajduje się zabytkowy dworek, który z pewnością jest wart zobaczenia. Trasa turystyczna Inwałdu do Gorzenia Górnego jest jedną z najłatwiejszych w gminie Andrychów.

 

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1293