Trasa turystyczna na Potrójną

Adres:

Andrychów

W województwie małopolskim częściowo na terenach Beskidu Małego leży gmina miejsko-wiejska Andrychów. Siedzibą władz miejskich i wiejskich jest miasto Andrychów, które zostało założone na przełomie trzynastego i czternastego wieku.

Do dziewiętnastego wieku funkcjonowało jako osada wiejska. Początkowo miało niewielką liczbę mieszkańców, bo było ich nieco ponad setka. W pierwszych wiekach swojego istnienia Andrychów nie odgrywał znaczącej roli. Jednak zmieniło się to w szesnastym wieku, kiedy to na tych terenach zaczęli panować królowie Polscy. Wieś zaczęła rozkwitać, a największy rozwój przyszedł w wieku osiemnastym, kiedy to do wsi zostali sprowadzeni rzemieślnicy, którzy utworzyli na jej terenie prawdziwą potęgę przemysłową. Andrychów uzyskał przywileje miejskie. Można było na przykład organizować w nim jarmarki. Jednak prawa miejskie uzyskał dopiero w dziewiętnastym wieku. Andrychów jest miastem przemysłowym do dzisiaj, największe gałęzie przemysłu jakie są ciągle rozwijane w tym mieście to przemysł bawełniany, tkacki i maszynowy. W dwudziestoleciu międzywojennym w Andrychowie zaczęła rozwijać się też turystyka. Obecnie Andrychów jest z chęcią odwiedzany przez turystów tak ze względu na swój górski klimat, przepiękne widoki, jak i zabytki, których nie brakuje w całej gminie. Warto zwiedzić gminę korzystając z tras turystycznych. Jedną z nich jest Trasa turystyczna na Potrójną. Jej początek znajduje się we wsi Targanice. Gdzie znajduje się jedno ze stanowisk tak zwanych Skałek Andrychowskich. We wsi znajduje się też miejsce nazywane Francją. Nazwa pochodzi od legendy, która głosi, że Francuzi uciekający spod Moskwy obozowali właśnie w tym miejscu. Ze wsi Targanice Trasa turystyczna na Potrójną, wiedzie na dwa szczyty górskie. Nazywane są one Potrójną ze względu na pomyłkę, która nastąpiła w latach osiemdziesiątych dziewiętnastego wieku, kiedy to austryiaccy kartografowie nanieśli na mapy nazwę Potrójna, która nie była nazwą szczytów, tylko nazwą osiedla pobliskiej miejscowości. Potrójna jest doskonałym miejscem widokowym, ze względu na brak zalesienia.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1411