Trasa turystyczna na Złotą Górkę

Adres:

Andrychów

Andrychów jest miastem położonym w gminie Andrychów, w województwie małopolskim. Większa część gminy położona jest na terenie Beskidu Małego. Stąd też gmina Andrychów nazywana jest często Bramą Beskidu Małego.

Andrychów został założony w trzynastym wieku jako wieś, którą zamieszkiwało nieco ponad stu mieszkańców. Wieś nie miała zbyt dużego znaczenia gospodarczego, ani społecznego. Zmieniło się to w szesnastym wieku, kiedy rządy na tych terenach przejęli królowie polscy. Od tego czasu rozpoczął się intensywny rozwój wsi, który został jeszcze bardziej posunięty kiedy w osiemnastym wieku do Andrychowa sprowadzono rzemieślników. Dzięki ich pracy Andrychów stał się potęgą przemysłową. Dzięki temu, że Andrychów rozwijał się dzięki przemysłowi, wieś zaczęła nabywać przywileje miejskie, na przykład można było organizować jarmarki na terenie wsi. Prawa miejskie Andrychów zdobył dopiero na początku dziewiętnastego wieku. Obecnie nadal jest to miasto typowo przemysłowe, rozwija się tam głównie przemysł maszynowy, bawełniany i tkacki. Jednak w dwudziestoleciu międzywojennym na terenie miasta zaczęła rozwijać się też turystyka. Cała gmina Andrychów jest stworzona do tego żeby przyjmować turystów głównie dzięki swojemu położeniu geograficznemu, które znajduje się wśród gór. Ale ważne z punktu widzenia turystyki jest też to, że w gminie Andrychów znajduje się wiele zabytków, które pochodzą nawet z trzynastego wieku. Gmina Andrychów jest przepiękna i można zwiedzać ją spacerując szlakami turystycznymi. Jednym z takich szlaków jest Trasa turystyczna na Złotą Górkę. Trasa ta ma swój początek w Targanicach, jest to wieś położona w gminie Andrychów, a wiedzie na jeden ze szczytów o nazwie Złota Górka. Szczyt ma wysokość 757 metrów. Z nazwą szczytu związana jest legenda. Otóż głosi ona, że na stoku znajduje się pieczara, gdzie zbójcy ukrywali swoje skarby. Podobno można je odnaleźć ukryte w pieczarze. Trasa turystyczna na Złotą Górkę, jest trasą krótką i stosunkowo łatwą, więc można wybrać się na jej pokonanie całą rodziną.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1623