Trasa turystyczna pętla beskidzka

Adres:

Andrychów

Jedną z gmin leżących częściowo na terenach Beskidu Małego jest gmina miejsko-wiejska Andrychów. Stolicą gminy i siedzibą władz miejskich i wiejskich jest miasto Andrychów. Miasto zostało założone na przełomie trzynastego i czternastego wieku.

Na początku było wsią, która miała nieco ponad stu mieszkańców. Rozkwit Andrychowa nastąpił w siedemnastym wieku, kiedy to panowanie na tych terenach zaczęli królowie polscy. W osiemnastym wieku na terenie miasta, bo Andrychów uzyskał prawa miejskie, rozwinął się przemysł. Andrychów jest miastem przemysłowym do dzisiaj. Jednak w okresie międzywojennym Andrychów zaczął rozwijać się jako miejscowość turystyczna. Otoczenie gór i liczne zabytki były tymi elementami, które można było wykorzystać żeby stworzyć rejon turystyczny jakim gmina Andrychów jest dzisiaj. Jednym z elementów turystyki, którego nie może zabraknąć w rejonie górskim są szlaki turystyczne. Jednym z nich jest Trasa turystyczna pętla beskidzka: Andrychów – Żywiec – Węgierska Górka – Koniaków – Istebna – Wisła – Ustroń – Skoczów – Bielsko-Biała – Andrychów. Ten szlak rozpoczyna się i kończy w Andrychowie, z tego powodu nazywany jest pętlą. Trasa turystyczna pętla beskidzka: Andrychów – Żywiec – Węgierska Górka – Koniaków – Istebna – Wisła – Ustroń – Skoczów – Bielsko-Biała – Andrychów wiedzie przez najważniejsze miejscowości w tych okolicach. Żywiec przykładowo jest miastem, które szczyci się dużą liczbą zabytków. Do najważniejszych należy z pewnością zespół parkowo-pałacowy, a do tych mniej znanych neogotycka dawna remiza strażacka. Z kolei Węgierska Górka jest wsią leżącą na Sołą, gdzie można przespacerować się bulwarem nad Sołą lub Aleją Zbójników. Koniaków wraz z Jaworzynką i Istebną, która również znajduje się na szlaku tworzy tak zwaną trójwieś. Koniaków jest słynny głównie, z produkcji koronek. Z trójwsi szlak prowadzi do wsi Wisły, która jest stolicą skoków narciarskich i w, której swój bieg rozpoczyna największa rzeka Polski. Trasa poprzez Ustroń i Bielsko Białą prowadzi z powrotem do Andrychowa.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1349