Trasa turystyczna Przełęcz Kocierska na Trzonke

Adres:

Andrychów

Andrychów jest miejscowością, która wzmiankowana była już w trzynastym wieku. Dokładna data jej założenia nie jest znana. Obecnie jest to miasto, które prawa miejskie uzyskało dopiero na początku dziewiętnastego wieku, dokładnie w 1823 roku.

Wieś na początku swojego istnienia miała nieco ponad stu mieszkańców. Przez wieki była to miejscowość, której rozwój był zahamowany przez ciągłe napaści, plądrowanie, a także przez znajdujących się nieopodal zbójców. Do tej pory jeden ze szczytów znajdujących się na terenie gminy nosi nazwę Złota Górka. Nazwa ta pochodzi od legendy, która mówi, że na stoku tym znajduje się pieczara, gdzie zbójcy ukrywali swoje skarby. Podobno znajdują się tam one do dzisiaj. Rozkwit wsi nastąpił w szesnastym wieku, kiedy to tereny Zatoru zaczęły być rządzone przez królów polskich. W osiemnastym wieku w Andrychowie zaczął rozwijać się przemysł. Głównie tkactwo. Była to zasługa Franciszka Czernego-Szwarzenberga, który osiedlił w Andrychowie rzemieślników. Byli to głównie tkacze, którzy zrobili z jednej z wielu wsi w Polsce potęgę przemysłową. Obecnie Andrychów jest nadal miastem przemysłowym w, którym głównie rozwija si przemysł bawełniany, tkacki oraz maszynowy. W dwudziestoleciu międzywojennym w Andrychowie rozwinęła się turystyka. Turyści chętnie odwiedzają gminę Andrychów, chociażby ze względu na piękne górskie tereny na jakich jest położona gmina, a także na zabytki i atrakcje turystyczne. Niektóre z zabytków pochodzą nawet z trzynastego wieku, są to głównie kościoły i pałace z zespołami parkowymi. W gminie Andrychów istnieje wiele tras turystycznych, jedną z nich jest Trasa turystyczna Przełęczy Kocierskiej na Trzonke (i dalej do Porąbki). Jest to trasa oznaczona zielonym kolorem, czyli tym szlakiem można dojść do charakterystycznych dla danego terenu miejsc. W przypadku Trasy turystycznej Przełęczy Kocierskiej na Trzonke (i dalej do Porąbki), są to Przełęcz Kocierska, Trzonka i Porąbki. Trasa jest stosunkowo łatwa, więc można się w nią wybrać całą rodziną.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1776