Teatr Polska w Andrychowie - Wziołowstąpienie

Wydarzenie archiwalne
Czwartek, 24 listopad 2016 18:00 Bilety: 30 zł (rząd 1-5), 25 zł (rząd 6-16), 20 zł ł (od rzędu 6 – dla grup powyżej 10 osób)
Adres:

Miejski Dom Kultury ul. Szewska 7, 34-120 Andrychów

Telefon:

33 875 26 28

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Zapraszamy na spektakle prezentowane w Andrychowie w ramach ósmej edycji programu TEATR POLSKA organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego założeniem jest dotarcie do środowisk pozbawionych kontaktu z twórczością teatralną, promocja ciekawego repertuaru oraz zaktywizowanie teatrów do działalności wykraczającej poza własne miasto i konkretny budynek teatralny. Inspiracją dla powstania programu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Teatr Reduta Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego.

W tym roku w objazd wyrusza 18 spektakli wybranych spośród 101 zgłoszeń nadesłanych przez teatry z całej Polski. Dzięki staraniom CKiW dwa nominowane spektakle będzie można obejrzeć w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie.

★ 24 listopada (czwartek) godz. 18.00 | Miejski Dom Kultury w Andrychowie

„WZIOŁOWSTĄPIENIE” reż. Piotr Tomaszuk
Teatr Wierszalin z Supraśla

„Wziołowstąpienie” to komedia o życiu, zdrowiu i… śmierci, o lokalnej podlaskiej magii i medycynie naturalnej, o ziołach, zielarzach, szeptuchach, „zamowach”...
Spektakl przedstawia sceny z życia pięciorga przyjaciół - od dzieciństwa do starości, na tle współczesnych realiów podlaskich - od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku 
do dziś. Komizm sytuacyjny, humor słowny, absurd i groteska splatają się tutaj z refleksją nad przemijaniem i sensem życia. Efekt komizmu potęgują rubaszne dialogi, wypowiadane w gwarze podlaskiej. Przedstawienie jest wartkie, rytmiczne, dynamiczne, zróżnicowane pod względem muzycznym i choreograficznym. W trakcie przedstawienia aktorzy kilkakrotnie zmieniają charakteryzację i kostiumy. Pieczołowicie przygotowana, oryginalna scenografia uzupełniona jest o projekcje multimedialne.
„Wziołowstąpienie” to niezła zabawa, więcej tu rozrywki, niż moralitetu. Choć w finale uśmiech może nam z ust spełznąć. Wierszalin rzuca nam myśl do refleksji nad nami i naszym „sapiens”. Myśl niby jest oczywista, ale na co dzień odpychana. Tu powróci. W końcu cały spektakl to jeden wielki powrót. (Monika Żmijewska – Gazeta Wyborcza)

Inscenizacja i reżyseria: Piotr Tomaszuk
Współpraca reżyserska: Rafał Gąsowski
Współpraca scenograficzna: Mateusz Kasprzak
Opracowanie muzyczne: Piotr Tomaszuk, Rafał Gąsowski
Projekcje multimedialne: Mateusz Kasprzak
Plastyka ruchu scenicznego: Rafał Gąsowski
Światło: Piotr Łasiewicki
Obsada: Piotr Tomaszuk, Rafał Gąsowski, Dariusz Matys, 
Monika Kwiatkowska, Sylwia Nowak, Bartłomiej Olszewski

Źródła literackie: Nadzieja Bittel-Dobrzańska „Jak wiedźma Agrypicha znachorstwa mnie uczyła”,
O. Czesław Klimuszko „Moje widzenie świata”, Vital Voronau „Szeptem”, Marian Janusz Kawałko „Historie ziołowe”, Michał Federowski „Lud białoruski na Rusi Litewskiej” - materiały do etnografii słowiańskiej zgromadzone w latach 1877-1905, wiersz Mirona Białoszewskiego „Wywiad".
Źródła muzyczne: kompozytorzy i wykonawcy, których utwory fragmentarycznie bądź w całości wykorzystano w przedstawieniu: Dmitrij Szostakowicz, John Zorn, Piotr Nazaruk, Pierre Degeyter, Alibabki, Helena Majdaniec, Adolf Dymsza, Piotr Tomaszuk (lira korbowa oraz wokalizy).

Czas trwania: 120 minut
Spektakl dla widzów dorosłych. Po przedstawieniu zapraszamy na spotkanie twórców z widzami

Bilety: 
30 zł (rząd 1-5), 
25 zł (rząd 6-16),
20 zł ł (od rzędu 6 – dla grup powyżej 10 osób)

Bilety online: www.kultura.andrychow.euwww.kupbilecik.pl,www.ticketpro.pl.
Sprzedaż biletów: MDK w Andrychowie, 
ul. Szewska 7, tel.: 33 875 31 05, 512 442 918, 530 474 008.

BĘDĘ TAM:
Przeczytano: 1437