Cmentarz żydowski w Baranowie Sandomierskim

Adres:

ul. Fabryczna, Baranów Sandomierski

Cmentarz żydowski w Skopaniu znajduje się przy drodze leśnej z Baranowa Sandomierskiego do Skopania.

Jest on zdewastowany, ale godny obejrzenia, bo oddaje turystom kawałek historii, gdzie można poczuć na własnej skórze na czym polegało konkretnie getto żydowskie. Warto przy tym cmentarzu stanąć choć na chwilę i oddać cześć poległym oraz pomodlić się za ich dusze. Cała historia ma związek z działaniem tarnobrzeskiego getta, które powstało w 1940 roku, gdzie przetrzymywani byli Żydzi. Mieszkańcy tego getta pracowali dla pewnej firmy i byli wykorzystywani do ciężkich robót fizycznych, zajmowali się oni przede wszystkim budową dróg. Likwidacja getta nastąpiła w 1942 roku, kiedy to wszyscy Żydzi zostali przewiezieni do getta w Baranowie Sandomierskim. Było to zarazem największe getto w regionie. Podczas jego likwidacji natomiast niezdolnych do pracy Żydów postanowiono rozstrzelać i to oni właśnie spoczywają na tamtejszym cmentarzu żydowskim, gdzie można dowiedzieć się o ich działalności wojennej oraz smutnej historii życia. Cmentarz nie prezentuje się może zbyt okazale, ale znajdują się tam nagrobki, które mówią turystom o tym jak wielkie cierpienie się w tym miejscu rozegrało i jak wiele osób poległo tutaj na placu boju będąc całkowicie bezbronnymi. Ginęły tutaj zarówno kobiety, osoby starsze, jak i dzieci. Nie było litości dla nikogo, a wszystkie te osoby pochowano na cmentarzu żydowskim, aby oddać im szacunek i pamiętać o nich wiecznie. Jest to jedno z najważniejszych miejsc w Baranowie Sandomierskim, które warto zobaczyć z bliska i obowiązkowo zwiedzić podczas wizyty w tym mieście. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że w tym mieście znajdowało się tak duże getto, ale cmentarz żydowski w Skopaniu wszystkim zainteresowanym osobom na pewno to uzmysłowi i da podstawę do rozległych rozmyśleń.

 

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1278