Cerkiew św. Cyryla i Metodego

Adres:

Terebelska 19, 21-500 Biała Podlaska

Biała Podlaska to historyczne miasto położone w województwie lubelskim. Znane jest z wielu zabytków i interesujących miejsc. Wartym uwagi jest Cerkiew Świętych Cyryla i Metodego.

Cerkiew św. Cyryla i Metodego jest to prawosławna cerkiew parafialna, wzniesiona w latach 1985- 1989. Patroni zostali wybrani m. in. z tego powodu, że w dzień ich święta odbyło się Zebranie Walne w sprawie założenia cerkwi. Działalność zaczęli również Bractwo Prawosławne świątyni św. Cyryla i Metodego, którzy zajęli się prowadzeniem religii i kultury prawosławnej. Fundatorem budowy budynku w większej części był Nikifor Kuźmicki, resztę podarowali wierni mieszkańcy. Nowa cerkiew zastąpiła starszą, drewnianą, znajdującą się niedaleko cmentarza. Świątynia jest dwupoziomowa, gdzie patronem dolnej części jest św. Atanazy Brzeski, zobaczyć można również ikonę z jego relikwią. We wnętrzu możemy zobaczyć piękną ścianę pokrytą wieloma ikonami, znajdującą się między miejscem ołtarzowym, a nawą. Wielobarwne zdobienie ścian, czyli polichromię wykonał Eugeniusz Świnarczuk. Na fasadzie wykonano malowidło przedstawiające patronów cerkwi. Interesujące są także malowidła wykonane na zewnętrznej elewacji, przez plastyków z Równego na Ukrainie. We wnętrzu świątynie można zobaczyć Golgotę i XIX-wieczną rosyjską ikonę Matki Bożej. Warta uwagi jest również dzwonnica cerkiewna. Budynek otoczony jest przez niewielki cmentarz, założony w 1810 roku z nagrobkami z XIX wieku. Całkowity remont świątyni został przeprowadzony w 2013 roku. Poświęcenia dokonał w 2014 roku arcybiskup Abel. W dolnej części cerkwi odbywają się poranne św. Liturgie dla młodzieży i dzieci. Natomiast w sąsiedztwie znajduje się dom parafialny. W pobliżu znajduje się także Centrum Kultury Prawosławnej, gdzie można zapoznać się z obyczajami, tradycją i kulturą religii.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1746