Dawna austeria

Adres:

pl. Wolności 12, Biała Podlaska

Miasto Biała Podlaska położone jest w województwie lubelskim. Jest to miejsce wybierane przez wielu turystów, ze względu na liczne zabytki i historyczne miejsca. Ciekawym miejscem jest dawna austeria Radziwiłłów.

Dawna austeria jest najstarszym domem zajezdnym w Białej Podlaskiej i znajduje się w północno- wschodnim rogu Placu Wolności. Wybudowana została wraz z stajnią i wozownią w 1740 roku, wg projektu arch. Macieja Tadeusza Jakimowicza. Właścicielami byli Państwo Radziwiłłowie. To dzięki nim miasto zaczęło się rozwijać, powstały duże rezydencje, manufaktury, domy. Dom zajezdny pełnił funkcję zajazdu, gdzie podróżni mogli zatrzymać się, zjeść i przenocować przed dalszą trasą. Było to miejsce, gdzie ludzie się spotykali, pili i jedli. Czasami urządzane były biesiady, gdzie można było potańczyć. W wozowi trzymane były wozy, czyszczone, naprawiane. Natomiast w stajnie opiekę miały konie, gdzie mogły odpocząć, zjeść, napoić się. Wybudowana została na planie prostokąta z bramą przejazdową na osi. Natomiast układ wnętrz dwutraktowy, a w piwnicach zachowały się sklepienia krzyżowe. W około 1847 roku stajnia została przekształcona na mieszkania, natomiast wozownia na sklepy. Istnieją do dzisiaj i utrzymują się w dobrym stanie. W XIX wieku przeprowadzono przebudowę, gdzie dobudowano skrzydła i piętra, które stały się siedzibą urzędu powiatowego. Dach jest łamany, pokryty blachą. W kolejnych latach był częścią mieszkalną mieszkańców. Jednak po zaniedbaniu, obecnie pełni funkcję handlowo- usługową. Jest to najstarszy zabytek znajdujący się w mieście Biała Podlaska. Budynek różni się od innych kamienic wybudowanych na Placu Wolności. Rynek cieszy się dużą popularnością turystów, dzięki czemu dawna austeria zwraca uwagę i nie jest zapomniana. Osoby interesujące się zabytkami proponują odnowienie budynku i wznowienie działalności jako dom zajezdny.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 3031