Kościół św. Antoniego

Adres:

Gabriela Narutowicza 37, 21-500 Biała Podlaska

Biała Podlaska jest to miasto położone w województwie lubelskim. Dla turystów jest idealnym miejscem ze względy na swoją historię i zachowane zabytki. Ciekawym miejscem, wartym zobaczenia jest Kościół św. Antoniego.

Kościół św. Antoniego w Białej Podlaskie jest to zespół barokowych budynków: kościół rektoralny Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów i klasztor poreformacki pw. św. Antoniego. Kościół z dziedzińcem i przylegającym od strony wschodniej trójskrzydłowym klasztorem. Budynki są murowane z cegły, natomiast z wierzchu otynkowane. Obiekt otoczony jest ceglanym murem, również otynkowanym. Na dziedzińcu znajduje się pomnik Jana Pawła II z 2000 roku, wykonany przez Dariusza Sitka i Edwarda Sitka. Murowany kościół wybudowany został w latach 1672- 1684, gdzie fundatorami byli Michał Kazimierz Radziwiłł i jego żona. Kościół został konsekrowany przez biskupa kijowskiego Andrzeja Chryzostom Załuski, który również ufundował siedem ołtarzy. W 1788 roku został sprowadzone relikwie bł. Pacyfika, natomiast w wnękach murowanego ogrodzenia wstawione zostały Podlaskie Epitafium Żołnierskie. Podczas remontu przeprowadzonego w późniejszych latach, nadbudowany został szczyt fasady. W 1867 roku kościół stał się filią kościoła parafialnego św. Anny. Dwa lata później była to cerkiew unicka, później prawosławna do 1915 roku. W tym czasie wyposażenie budynku zostało poprzenoszone do sąsiednich parafii, jednak część z czasem powróciła. W 1940 roku było to miejsce składu amunicji niemieckiej. Podczas wojny kościół uległ zniszczeniu, jednak w późniejszym czasie został przeprowadzony remont. Wartym zobaczenia są kute neobarokowe kandelabry, żyrandol, a także ambona i wybudowane organy. W 1965 roku kościół za pozwoleniem biskupa podlaskiego Ignacego Świrskiego, objął zakon oo. kapucynów. Wystrój kościoła znacznie różni się od innych, jest bardziej bogatszy, wyposażony według ambicji Radziwiłłów.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2071