Kościół św. Anny

Adres:

Warszawska 3, 21-500 Biała Podlaska

Telefon:

83 343 51 84

Miasto Biała Podlaska znajduje się w województwie lubelskim. Zobaczyć tutaj można wiele ciekawych zabytków. Warty uwagi jest Kościół parafialny pw. św. Anny w Białej Podlaskiej.

Kościół został wzniesiony w roku 1572, na miejscu wcześniejszej świątyni. Początkowo służył jako zbór ariański polskich braci. Przebudowany został w latach 1597- 1603, oraz uroczyście wyświęcony pod wezwaniem św. Anny. Lekko ostrołukowe okna, a także skarpy przyporowe świadczą o stylu późnego gotyku. Na polecenie Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła dobudowano od wschodu prezbiterium, oraz zakrystię i skarbiec. Prezbiterium zbudowano węższe i zamknięte absydą. Od zachodu budowli zbudowano trójarkadowy chór muzyczny. Obecnie właścicielem miasta był Aleksander Ludwik Radziwiłł, oraz żona Tekla z Wołłowiczów. W roku 1637 do kościoła została dobudowana barokowa kaplica „Różańcowa”, która była przeznaczona na miejsce spoczynku Tekli Radziwiłł. Druga dobudowana kaplica pw. św. Jana Kantego w roku 1625 zawiera obrazy na plafonie, które przedstawiają życie na ziemi i po śmierci Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła. Zbudowana w stylu renesansowym, jednak posiada wieżyczkę wieżyczkę charakterystyczną na okresu barokowego. Obecny ołtarz główny został wzniesiony w 1696 roku, gdzie fundatorką była Katarzyna z Sobieskich Radziwiłłów. Wykonany został z czarnego marmuru dębnickiego, wraz z herbem Radziwiłłów, który przedstawia czarnego orła z trzema złotymi trąbami na piersi. Na zewnątrz, na kopule został umieszczony półksiężyc turecki, z inicjatywy Katarzyna z Sobieskich. Jest symbolem uczczenia zwycięstwa jej brata Jana III Sobieskiego nad islamem. Również na dachu znajduje się krzyż pod którym widnieje leżący półksiężyc islamski. Ciekawym miejscem jest również kruchta, wybudowana w 1873 roku o charakterze neorenesansowym, lecz wnętrzu barokowym. Wartym zobaczenia jest również dzwonnica bramna wmurowana w ogrodzenie.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2725