Muzeum Południowego Podlasia

Wstęp:

Płatny

Adres:

ul. Warszawska 12, 21-500 Biała Podlaska

Telefon:

83 341 67 57

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Miasto Biała Podlaska znajduje się w województwie lubelskim. Zobaczyć można tutaj liczne zabytki, oraz interesujące miejsca.

Warto zatrzymać się tutaj w Muzeum Południowego PodlasiaMuzeum Południowego Podlasia znajduje się w XVII- wiecznej wieży i bramie wjazdowej do zespołu pałacowo-parkowego Radziwiłłów. Zobaczyć tutaj możemy największy zbiór ikon rosyjskich XVII- XIX wieku (około 1400), a także przepiękne malarstwo o tematyce koni czystej krwi arabskiej. Warte uwagi są również zbiory materialne Kultury Ludowej Południowego Podlasia. W muzeum znajdują się trzy wydziały: Archeologii, Etnografii, Artystyczny, a także Gabinet Numizmatyczny. Muzeum założone zostało 1924 roku przez dr. Wacława Nartowskiego, początkowo o nazwie Muzeum Okręgowe. Jednak w okresie II wojny światowej muzeum uległo zniszczeniu, a większość eksponatów zaginęło. Po raz kolejny muzeum zostało otwarte w 1966 roku w sali konferencyjnej Miejskiej Rady Narodowej. Natomiast w 1973 roku powołano Oddział Martyrologiczny Muzeum w piwnicach Bialskich Fabryk Mebli. Znajdowało się tutaj kiedyś więzienie śledcze komisariatu policji granicznej. Dopiero w 1983 roku muzeum zostało przeniesione do ówczesnej siedziby. W 1998 roku przyjęto nazwę Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej. Jednocześnie zostało wpisane do Państwowego Rejestru Muzeum. Obecnie znajduje się tutaj ponad 400 000 eksponatów. W dziale archeologii zobaczymy głównie przedmioty użytku codziennego, używane w gospodarstwie domowym, a także broń, dary grobowe, skarby i ozdoby. Wydział etnografii zajmuje się zbiorem materialnym sztuki ludowej i kultury. Wykonywana jest również tutaj dokumentacja i nagrania magnetofonowe, a także wywiady, rysunki, zdjęcia. W Gabinecie Numizmatycznym znajdują się numizmaty, medale, zabytki falerystyczne. Zobaczyć można także monety i banknoty polskie, jak i również rosyjskie.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1824