Nowy Cmentarz żydowski w Białej Podlaskiej

Adres:

ul. Nowa, Biała Podlaska

Biała Podlaska jest miejscowością położoną w województwie lubelskim. Znane jest z wielu zabytków i ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. Popularny dla turystów jest Nowy cmentarz żydowski w Białej Podlaskiej.


Nowy cmentarz żydowski został założony pod koniec XVIII wieku na powierzchni około 2, 5 hektara. Podczas II wojny światowej uległ całkowitemu zniszczeniu. Na miejscu starego kirkutu znajduje się kino „Merkury”, natomiast obok pomnik upamiętniający śmierć żydów i zaginionych na Syberii. Większość macew z cmentarza zostało użytych do budowy lokalnych dróg. Zachowały się jedynie 3 nagrobki, gdzie najstarszy pochodzi z 1893 roku. Zobaczyć możemy tutaj pomnik upamiętniający śmierć Żydów. Było ich około 12 tys. z Białej Podlaskiej, Augustowa i Suwałk, którzy zginęli w obozach zagłady podczas II wojny światowej, a także w bialskim getcie. Po wojnie cmentarz dostał nowe miejsce. Zostały tutaj pochowane, ekshumowane ciała z innych grobów znajdujących się w różnych częściach miasta i okolicy. Cmentarz żydowski sąsiaduje z cmentarzem rzymsko-katolickim. W 1988 roku teren cmentarza został ogrodzony dzięki władzom lokalnym, jednak jest dostępny dla wszystkich. Teren nekropoli zakupiła Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie. W czasie I wojny światowej większość żydów emigrowała do Ameryki, Palestyny, Argentyny. Jednak W latach dwudziestych większość mieszkańców miasta stanowili Żydzi. Istniały tutaj synagogi, mykwy, gminna szkła Talmud- Tora, szpital żydowski, bejt ha- midrasze, chedery. Ukazywały się również żydowskie czasopisma w jidysz. Istniały także partie i organizacje polityczne, żydowskie. Jednak z czasem wzrastały problemy ekonomiczne, antysemickie, w związku z czym zmniejszyła się populacja Żydów w Białej Podlaskiej. W 1942 roku większa część Żydów została rozstrzelana w getcie bialskim.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1528