Plac Wolności

Adres:

plac Wolności, Biała Podlaska

Biała Podlaska to historyczne miasto znajdujące się w województwie lubelskim. Zobaczyć można wiele zabytków i bardzo ciekawych miejsc.

Wartym zobaczenia jest Plac Wolności, który daje unikalny klimat i charakter miastu. Mogą odpocząć tutaj mieszkańcy jak i również turyści. Dostępne są ławeczki, a także sklepy, kawiarnie wokół placu. Plac Wolności w Białej Podlaskiej, czyli stary rynek miejski, sięga wieku XVI. Aleksander Radziwiłł potwierdził wówczas prawa miejskie Białej Podlaskiej. Na początku XIX wieku wokół rynku wybudowane zostały jednopiętrowe kamienice. Wzniesione zostały w sposób elektyczny, czyli połączone zostały elementy wielu, różnych stylów architektonicznych. Większość kamienic należała do Żydów, ponieważ byli większością mieszkańców w mieście. Rynek swoją nazwę „Plac Wolności” uzyskał dopiero w 1919 roku, po odzyskaniu niepodległości. Jednak warto dodać, że było to miejsce publicznych egzekucji. W 1943 roku na Placu Wolności, pod ścianą poczty zostali rozstrzelani mieszkańcy Białej Podlaskiej przez pluton hitlerowskiej policji. W tym miejscu w późniejszym czasie mieszkańcy zabezpieczyli ślady po kulach i wywiesili tabliczki upamiętniające wykonane egzekucje. Po latach, władze odnowiły miejsce straceń i zapłonął wieczny znicz. Po ustaniu wojny, w kolejnych latach co tydzień, na placu odbywały się targi. Obecny wygląd zawdzięcza rewitalizacji w 2000 roku. Na jednym z rogów placu zobaczyć możemy austerie radziłłowską, czyli zajazd wraz z dawną stajnią i wozownicą. Na Placu Wolności odbywają się cykle koncertów, gdzie każdy może uczestniczyć. W okresie letnim organizowane jest tutaj kino pod gołym niebem, gdzie dodatkowo rozkładane są leżaki. W okresie Bożonarodzeniowym organizowany jest tutaj specjalny jarmark, a także uczniowie szkół przygotowują wigilię dla mieszkańców całego miasta.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 3766