Pomnik św. Michała Archanioła

Adres:

Róg ulic Zamkowej i Warszawskiej, Biała Podlaska

Biała Podlaska to jedno z najbardziej historycznych miast w województwie lubelskim. Zobaczyć tutaj można wiele zabytków, oraz ciekawych miejsc.

Spacerując po mieście warto zatrzymać się przy pomniku św. Michała Archanioła. Pomnik św. Michała Archanioła został wykonany w 1981 roku wg projektu Stanisława Ulatowskiego. Znajduje się na tyłach plebani, przy kościele św. Anny, rogu ulic Zamkowej i Warszawskiej. Postać Michała Archanioła stojącego na smoku stała się symbolem, patronem miasta, a także widnieje na herbie. Trzyma on w ręku miecz i wagę. Na bialskich pieczątkach pojawił się w 1570 roku. Św. Michał Anioł został przedstawiony na błękitnym polu tarczy, z rozpostartymi, srebrnymi skrzydłami, w srebrnej tunice. Głowę anioła otacza złota aureola, świadcząca o świętości. W prawej ręce trzyma srebrny miecz uniesiony do góry, natomiast w lewej wagę o złotych szalach. Taka postać została wykreowana na smoku w postaci pomnika. Michał Archanioł stanął na czele legionów aniołów, walczących z lucyferem i zbuntowanymi aniołami. Smok na pomniku jest symbolem zła, z jakim stoczył walkę w niebie. Miecz symbolizuje zwycięstwo i męstwo, natomiast waga- sprawiedliwość, a dla nie których oznacza odmierzanie dobrych i złych uczynków. Najczęściej jest przyzywany w walce ze złem. Ogólnie jest patronem policjantów, żołnierzy, małych dzieci, pielgrzymów. Daje wsparcie wszystkim znajdującym się w złej sytuacji. Dzień obchodów Michała Archanioła ustanowiono w Kościele katolickim na 29 września, natomiast w Cerkwi prawosławnej na 19 września oraz 21 listopada. W ikonografii wczesnochrześcijańskiej przedstawiany był jako strażnik królestwa Niebieskiego, a także jako osoba asystująca przy tronie Boga. Często występuje na ikonach Sądu Ostatecznego, gdzie zajmuje się ważeniem dusz. Często św. Michał ukazywano w skrzydłach białych lub pawich, natomiast włosy upięte opaską lub diademem.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2747