Spływ kajakowy: Malowa Góra – Pratulin

Adres:

Biała Podlaska

Wielbiciele kajakowych spływów cenią sobie Bug jako wyjątkowo ciekawe miejsce do uprawiania tej formy turystyki.

Dzięki zachowanej dzikiej przyrodzie, ciekawym okazom flory i fauny i zróżnicowaniu linii brzegowej spływ kajakowy po Bugu to atrakcyjna propozycja letniego aktywnego wypoczynku. Bug jest rzeką o średnim stopniu trudności, powinny więc na nim dobrze odnaleźć się także osoby mniej zaawansowane w kajakowych zmaganiach. Ich wysiłek będzie nagrodzony: malownicze meandry i nabrzeża Bugu, jego mieszkańcy: bobry, czaple siwe i bociany, a także liczne wysepki, na których można odpocząć w trakcie spływu powodują, że jest to jeden z najciekawszych szlaków rzecznych na wschodniej granicy Unii Europejskiej. Spływ kajakowy Malowa Góra – Pratulin zajmuje około sześciu godzin, w trakcie których można bez większego wysiłku przepłynąć rzekę Krznę, będącą lewym dopływem Bugu oraz sam Bug. Po drodze mijamy takie miejscowości, jak Neple, malowniczo położoną u ujścia Krzny do Bugu i z tego względu nazywaną Szwajcarią Nepelską. Ciekawostką tej miejscowości jest głaz w kształcie krzyża nazywany Kamienną Babą. Według legendy skamieniała tutaj w drodze do kościoła dziewczyna, która wbrew woli swoich rodziców postanowiła poślubić towarzysza swoich dziecięcych zabaw. Inną miejscowością, przez którą przepływają uczestnicy spływu kajakowego jest Krzyczew, w którym warto zatrzymać się na chwilę i obejrzeć zachowaną w dobrym stanie dawną cerkiew, obecnie pełniącą funkcję kościoła parafialnego. Zakończenie trasy spływu w Pratulinie można połączyć z kolei ze zwiedzaniem późnoklasycystycznego kościoła św. Piotra i Pawła, w którym znajduje się cenna XVII-wieczna ikona Matki Boskiej.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2650