Spływ kajakowy: Wisznice – Studzianka

Adres:

Biała Podlaska

Spływ kajakowy rzeką Zielawą na trasie Wisznice – Studzianka obejmuje około 21 kilometrów i należy do trudniejszych wyzwań dla wielbicieli kajakowych zmagań.

Trasa jest bowiem mocno zarośnięta roślinnością, wymaga także miejscami przeniesienia kajaków ze względu na zbyt kamieniste dno lub przepływania w pozycji leżącej w kajaku pod zwalonym na rzekę drzewem. Spływ kajakowy prowadzi przez takie miejscowości, jak Wisznice, Dubica, Bordziłówka, Łomazy, Studzianka, Ortel Królewski, Perkowice i Woskrzenice Duże. Mimo swej trudności, wart jest wysiłku, bowiem wynagradzają go liczne malowniczo położone mostki i mosty oraz bogata roślinność i fauna tych okolic, m. in. wszędobylskie bobry. Jednym z najbardziej urokliwych miejsc na trasie spływu jest Dubica koło Wisznic, której mostki porównywane są czasem do tych z obrazów Claude’a Moneta czy przy moście w kierunku Bordziłówki przy Rossoszu, gdzie trzeba poświęcić czas na przeniesienie kajaków brzegiem rzeki. Postoje w trakcie spływ można zrobić pod miejscowością Dubica Dolna lub pod Rossoszem, gdzie można odpocząć na niewielkiej, czyste plaży tuż za mostem. W Studziance, gdzie kończy się spływ, możemy skorzystać z odpoczynku i okazji do zrobienia pamiątkowych zdjęć w punkcie widokowym znajdującego się tutaj gospodarstwa agroturystycznego. Nazwa miejscowości Studzianka związana jest z licznymi legendami, m. in. o studniowej pracy mieszkańców wsi na rzecz folwarku w Koszołach, o postojach w tej okolicy księcia litewskiego Witolda, którego ulubione źródło gaszące pragnienie zostało później zabudowane jako studzienka oraz o osadniku tatarskim, który znalazł tutaj czyste źródło i miejsce godne osiedlenia.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1367