Synagoga w Białej Podlaskiej

Adres:

ul. Łazienna 2, Biała Podlaska

Miasto Biała Podlaska położone jest w województwie lubelskim. Znajduje się tutaj wiele zabytków i miejsc historycznych, które warto odwiedzić i zobaczyć. Ciekawym miejscem są Synagogi.

Synagoga w Białej Podlaskiej znajdowała się niedaleko Placu Wolności. Obok znajdowała się szkoła żydowska dla chłopców, wzniesiona w 1892 roku. Stanęła na miejscu starej, drewnianej synagogi, wybudowanej w około XVII wieku. Jednak uległa pożarowi w 1826 roku. Nowa synagoga wybudowana została na początku XX wieku, z cegły palonej, wg projektu S. Koźmińskiego. Natomiast dach został pokryty dachówką, która w tamtych czasach była popularna. Zobaczyć można było tam przedsionek wiodący do głównej sali modlitw dla mężczyzn, a także dwa krużganki, gdzie modliły się kobiety. Odnalezione dokumenty świadczą o złym stanie budynku. Dowiadujemy się, że ściany były popękane, natomiast dach przeciekał. Wiadomo również, że planowano całkowitą renowację synagogi. Niestety podczas II wojny światowej uległa zniszczeniu, wraz z szkołą, przez Niemców. Obecnie jest to wolny, niezabudowany Plac Szkolny Dwór. Historia tego miejsca jest związana z ciągłym życiem żydów w tej miejscowości. Kolejna nieistniejąca już dziś synagoga znajdowała się na ulicy Pocztowej. Wzniesiona na początku XIX wieku, należała do społeczności chasydzkiej. Po przetrwaniu wojny znajdowała się tutaj siedziba Zakładu Energetycznego. W 2004 roku właścicielem została Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie, kolejno rozebrana. Według znalezionych dokumentów dowiadujemy się, że na ulicy Łaziennej również znajdowała się mykwa. Jednak podczas II wojny światowej uległa zniszczeniu. Natomiast po zakończeniu wojen, została przebudowana na sklep. Według przechowywanego wykazu z 1922 roku, dowiadujemy się, że w miejscowości Białej Podlaskiej, w I poł. XX wieku, znajdowało się około 9 bóżnic i domów modlitwy.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2335