Szlak dawnych cerkwii i dworów

Adres:

Bielsk Podlaski

Krajobraz Podlasia to nie tylko przepiękna, dzika natura, ale też zachowane zabytki dawnych cerkwi i dworów wkomponowanych w otaczającą je przyrodę.

Wielbiciele dawnej architektury i odkrywania wielokulturowości tego terenu mogą wybrać się na wycieczkę szlakiem dawnych cerkwi i dworów wiodącym z Białej Podlaskiej, do Ciciboru Dużego, Roskosza, Hrudy, Klonownicy, Rokitna, Grabanowa, Kozuli i z powrotem do Białej Podlaskiej. Całość trasy liczy sobie 38 kilometrów i wystarcza na zorganizowanie całodniowej, dość intensywnej wycieczki pieszej lub rowerowej. Ze względu na ziemie wokół Białej Podlaskiej wchodzące historycznie w skład Wielkiego Księstwa Litewskiego, na tych terenach kultura katolicka od lat przenikała się z prawosławną, grekokatolicką lub unicką. Świadectwem tej historycznej specyfiki województwa lubelskiego są zachowane drewniane dawne budynki cerkwi, w których obecnie znajdują się kościoły katolickie w Ciciborze, Hrudzie – gdzie cerkiew ufundował książę Michał Radziwiłł, Klonownicy Dużej i Rokitnie. Wędrując wyznaczonym szlakiem turystycznym trafimy także na zachowane zespoły dworskie należące dawniej do rodzin ziemiańskich i szlacheckich zamieszkujących te tereny. Takie dwory znajdziemy m. in. w Roskoszy – należał on swego czasu do siostry Jana III Sobieskiego – Katarzyny z Sobieskich Radziwiłłowej, wzniesiony w XIX wieku dwór w Klonownicy otoczony pięknym parkiem z zachowaną kuźnią i gorzelnią, należący dawniej także do rodziny Radziwiłłów dworek w Kozuli mieszczący obecnie Dom Pomocy Społecznej oraz XIX-wieczny dwór w Grabanowie, gdzie można odpocząć i zjeść przysmaki kuchni podlaskiej w mieszczącej się tu restauracji „U Dziedzica”.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1575