Szlak Nadbużański

Adres:

Bielsk Podlaski

Szlak nadbużański liczy sobie w różnych wariantach tej trasy około 130 kilometrów, jest to więc dłuższa wyprawa piesza lub rowerowa połączona z odwiedzinami w najważniejszych turystycznie i krajoznawczo miejscach w tej okolicy.

Jest to też wyjątkowa okazja podziwiania dzikiej przyrody, która w tak dużym stopniu została zachowana w tej części Polski. W zależności od wyboru wariantu trasy nadbużańskiej możemy podróżować po powiecie bialskim w stronę północy od Janowa Podlaskiego, znanego przede wszystkim z uznanej w Polsce i na świecie stadniny koni. Tę najstarszą w kraju hodowlę koni arabskich, założoną w 1817 roku odwiedzali tak znani hodowcy koni, jak perkusista grupy Rolling Stones Charlie Watts i jego żona Shirley zajmująca się hodowlą tych pięknych zwierząt. Znajdujący się w parku stadniny zespół XIX-wiecznych stajni został zaprojektowany przez znanego architekta Henryka Marconiego. Podróżujący szlakiem nadbużańskim mają okazję zobaczyć także tak wyjątkowe miejsca tego regionu, jak zachowany w Zastawku mizar – cmentarz tatarski będący świadectwem wielokulturowości Podlasia. W Kostomłotach znajdujących się w odległości 15 kilometrów od Brześca warto odwiedzić z kolei jedyną na świecie parafię kościoła neounickiego w obrządku bizantyjsko-słowiańskim powstałą w 1627 roku. Można tutaj zatrzymać się na noc, bowiem parafia prowadzi od jakiegoś czasu gospodarstwo agroturystyczne. W Jabłecznej zaś znajduje się monaster i bogato zdobiona cerkiew pod wezwaniem św. Onufrego będąca ośrodkiem życia prawosławnych mnichów na Podlasiu. Zainteresowani dalszym zwiedzaniem tych terenów mogą kontynuować wyprawę ze Sławatycz na Wyszków i Hrubieszów.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1601