Szlak pamięci

Adres:

Biała Podlaska

Leżąca na pograniczu Podlasia i Polesia Biała Podlaska przez lata była terenem ważnych wydarzeń historycznych, które tragicznie odbijały się na mieszkańcach miasta i okolicznych terenów.

Świetność miasta uzyskana za panowania książąt Radziwiłłów mocno podupadła w XIX wieku, kiedy w 1815 roku Biała Podlaska znalazła się pod zaborem rosyjskim. Powstanie styczniowe, walki I i II wojny światowej, okupacja niemiecka – wszystkie te wydarzenia dokumentuje wyznaczony w mieście Szlak pamięci liczący sobie ponad 14 kilometrów i pozwalający oddać hołd bohaterom tamtych lat. Szlak pamięci rozpoczyna się na Placu Wolności w Białej Podlaskiej, będącymi miejscem egzekucji osób walczących o wolność pod okupacją hitlerowską. W kościele świętej Anny znajdziemy tablice upamiętniające poległych partyzantów z 34 Pułku Piechoty Armii Krajowej, a na ulicy Kraszewskiego – tablicę upamiętniającą dowódców powstania styczniowego. Wielokulturowość Białej Podlaskiej możemy śledzić poprzez groby wojenne znajdujące się na cmentarzu katolickim i prawosławnym, a także pozostałym w mieście po mieszkańcach narodowości żydowskiej kirkucie i na terenie dawnego getta z kolejną tablicą pamiątkową. Smutną pamiątką po bestialskich działaniach gestapo pozostaje dawne więzienie – katownia przy ulicy Łomaskiej, a jeńców radzieckich i włoskich przetrzymywanych tutaj przez Niemców pochowano na znajdujących się w mieście cmentarzach. Szlak można uzupełnić m. in. o odwiedziny w Białce, gdzie stoi obelisk upamiętniający powstańców styczniowych, Las Hola, gdzie Niemcy zamordowali 40 tysięcy jeńców radzieckich czy znajdujący się przy drodze E30 pomnik ku czci pomordowanych jeńców francuskich.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1435