Szlak turystyczny do Krainy dzieciństwa Kraszewskiego

Adres:

Bielsk Podlaski

Urodzony w 1812 roku pisarz Józef Ignacy Kraszewski związany jest w terenami wokół Białej Podlaskiej i w samym tym mieście, gdzie rozpoczął swoją edukację szkolną.

Szlak turystyczny „Do krainy dzieciństwa Kraszewskiego” liczy sobie ponad 70 kilometrów i prowadzi z Białej Podlaskiej przez pomniejsze miejscowości, jak Dubów, Dokudów, Studziankę, Łomazy, Rossosz, cmentarz z grobami rodziny Kraszewskim w Wisznicach, Sosnówkę, dwór dziadków w Romanowie, gdzie Kraszewski spędził znaczną część swojego dzieciństwa, przez Hannę, gdzie trasa łączy się a trakcyjnym krajobrazowo Nadbużańskim Szlakiem Rowerowym, aż do Sławatycz. Szczególnym miejscem dla Józefa Ignacego Kraszewskiego był przez lata dwór w Romanowie, gdzie mieści się dzisiaj muzeum poświęcone autorowi „Starej baśni”. On sam wspominał nawet po latach z czułością to miejsce jako „wesoły wstęp do życia”. Wychowywał się tutaj przez 15 lat pod opieką dziadków ze strony matki, którzy nadzorowali także jego edukację w Białej Podlaskiej i później w Lublinie. Dwór w Romanowie był zawsze dla Kraszewskiego rajem utraconym z lat dzieciństwa, wspominanym w takich książkach, jak „Obrazy z życia i podróży”, „Ze wspomnień” i „Nocach bezsennych”. W 1958 roku otwarto w Romanowie muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego. Jego stała ekspozycja prezentuje życie i twórczość Kraszewskiego, jego zainteresowań nie tylko literackich, ale też muzycznych, malarskich i historycznych. Wnętrza dworu zostały odtworzone w stylu cechującym wyposażenie średniozamożnej rodziny ziemiańskiej, oryginalne wyposażenie bowiem nie zachowało się do dzisiaj.

 

 

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1431