Terespolskie forty

Adres:

Biała Podlaska

Szlak terespolskich fortów dokąd dotrzemy z Białej Podlaskiej do Terespola pozwala na zobaczenie wszystkich zachowanych pozostałości przedmieścia tego miasta, które było jednym z największych zamierzeń sztuki militarnej na tych terenach wchodzącym w skład Twierdzy Brzeskiej.

Jej budowę rozpoczęli Rosjanie po Powstaniu Listopadowym dla ochrony przed Polakami atakującymi zachodnie granice. Główna część znajdowała się po wschodniej stronie Bugu, w Brześciu, umocnienia w Terespolu miały natomiast zabezpieczać zachodnią stronę rzeki. Umocnienia w Terespolu rozbudowywane były od 1836 roku, przy jednoczesnym przeniesieniu miasta w obecne miejsce, aż do początku XX wieku. Chcąc odnaleźć wszystkie dawne zabudowania fortyfikacyjne przygotujmy się na trasę obejmującą około 20 kilometrów, do odszukania niektórych miejsc przydadzą się dokładne mapy, nie wszystkie zachowały się bowiem w sposób widoczny na przedmieściach Terespola i w jego okolicach. Na południu przedmieść Terespola znajdziemy pozostałości fortu VI, obok wsi Kobylany znajduje się fort K, który odegrał ważną rolę w obronie Polski pod dowództwem generała brygady Konstantego Plisowskiego w trakcie kampanii wrześniowej 1939 roku. Dobrze zachowany został także fort VII obok wsi Łobaczew, a wędrówka śladami tych umocnień militarnych pozwala na odwiedzenie innych zabytków tego regionu, m. in. cerkwi tatarskiej w Kobylanach, mizara - cmentarza tatarskiego w Zastawku, dworu w Koroszczynie oraz zabytków architektonicznych samego Terespola.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1303