Cmentarz żydowski w Bochni

Adres:

Bochnia

W Bochni znajduje się cmentarz żydowski, który został założony w 1872 roku. Większość nagrobków, jakie można tam spotkać to tradycyjne macewy, choć również można spotkać tradycyjne sarkofagi. Cmentarz żydowski podczas II Wojny Światowej był miejscem masowych egzekucji.

Umiejscowiony jest on na wzgórzu. Zachowało się na nim do dnia dzisiejszego ponad 800 nagrobków. Każdy, kto tam przebywa zwraca szczególną uwagę na postawiony tam pomnik upamiętniający ofiary niemieckiego terroru. Każda osoba, która interesuje się historią zna to miejsce. Jednak, jeżeli nie to powinna się tam znaleźć. Jest to duża część historii, polskiej historii jak i historii Żydów. Cmentarz Żydowski w Bochni łączy ze sobą zarówno I jak i II Wojnę Światową. Jest miejscem, które na długo zapada w pamięci. Jeżeli ktoś przebywa w okolicy, ktoś wybrał się w tamte rejony na wypoczynek powinien odwiedzić to miejsce z małą lampką i upamiętnić ofiary wojenne. Jednocześnie podczas pobytu można samemu zobaczyć jak dużo złego przynoszą wojny oraz jak dużo ciągną za sobą ofiar. Cmentarz Żydowski w Bochni to nie tylko cmentarz, ale przede wszystkim jeden z gorszych obrazów wojennych. Każda osoba na własne oczy powinna go zobaczyć, bo czasami ludzie nie zdają sobie sprawy z tego jak dużo jest ofiar wojennych, jak dużo zła może wyrządzić wojna oraz do czego tak na prawdę jest zdolny drugi człowiek, bo wojna to nie przypadek tylko świadome działanie nas, czyli ludzi. Cmentarz Żydowski w Bochni zmusza odwiedzających do wielu refleksji w tym do wielu przemyśleń na temat własnego życia. Mogiły zbiorowe jak i ogrom nagrobków potrafi bardzo dużo uświadomić człowiekowi, a przede wszystkim pokazać na własne oczy jak dużo złego sami sobie wyrządzamy. Miejsce to jest polecane dla każdego bez względu na wiek czy płeć. Jednak trzeba pamiętać, że tak duża ilość starych nagrobków może nawet wywołać łzy. Łzy świadomości, które pojawiają się mimowolnie. Łzy, które są wyrazem empatii, wzruszenia i tego, że rozumie się tą tragedię, jaka wydarzyła się w tym miejscu.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1591