Cmentarz wojenny nr. 314 w Bochni

Adres:

ul. Oracka 1, Bochnia

Cmentarz wojenny nr. 314 w Bochni łączy ze sobą żołnierzy austriackich, rosyjskich i niemieckich. Jest to miejsce zaprojektowane przez Karla Scholich. Powstał on w okresie I Wojny Światowej. Jest wyjątkowym zabytkiem historii jak i kultury.

Pochowano tam w okresie od października 1914 roku do maja 1918 roku 399 żołnierzy austriackich, 12 żołnierzy rosyjskich oraz 6 żołnierzy niemieckich. Cmentarz wojenny nr. 314 w Bochni umiejscowiony jest na stoku wzgórza. Elementem charakterystycznym dla cmentarza jest pomnik w formie ściany, na którym znajduje się 14 metry kamienny krzyż. Cmentarz wojenny nr. 314 w Bochni odwiedzany jest przede wszystkim przez historyków jak i ludzi, którzy chcą oddać cześć poległym żołnierzom. Nie jest to cmentarz cywilny tylko typowo wojskowy. Przyciąga on nie tylko ze względów historycznych, ale również ze względu na architekturę nagrobków oraz centralnego miejsca. Pod 14 metrowym krzyżem można zobaczyć płaskorzeźbę, która przedstawia anioła trzymającego w ręku miecz. Jest to widok, który na wiele lat pozostaje w pamięci. Jednocześnie każde odwiedziny cmentarza obojętnie, jakiego w człowieku potrafią wywołać wiele emocji. Emocji, których ludzie nie znają i sami są zaskoczeni swoją reakcją. Cmentarz wojenny nr. 314 w Bochni to miejsce tajemnicze, mimo, że od wielu lat było badane i jest badane jak i okolica samego cmentarza. Okolice Bochni to bardzo duży fragment historii, którą każdy powinien znać. Nie tylko ze względów wymagań szkolnych, bo w szkole o cmentarzach się tak na prawdę nie mówi. Każdy powinien znać ze względów swojego własnego sumienia. Cmentarz, na którym pochowanych jest tylu ludzi świadczy tylko o tym ile zła ludzie sami sobie na wzajem wyrządzają. Jest to miejsce warte odwiedzenia jak i zapamiętania. Dodatkowo w Bochni można jednocześnie odwiedzić inne miejsca, między innymi cmentarz żydowski oraz cmentarz nr. 313. Widząc taki ogrom cmentarzy w jednym miejscu, w jednej okolicy można wiele wewnętrznie przeżyć jak i można wiele sobie uświadomić.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1164