Drewniana dzwonnica Bazyliki św. Mikołaja w Bochni

Adres:

Plac Świętej Kingi, 32-725 Bochnia

Dzwonnica Bazylika św. Mikołaja w Bochni powstała na gruncie kwadratu o boku 10m i zakładano obiekt o wysokości 13m. Prawdopodobnie została ona wzniesiona na gruzach innej, zbudowanej w 1569 roku.

Na jednej z belek konstrukcyjnych znaleziono podpis pruskiego projektanta - wykonawcy, który zostawił sygnaturę "Andreas Palicz Anno Domini 1609. Właśnie świadczyć, że pomiędzy 1607, a 1609 wieża powstała. Żadne źródło nie jest pewne, co do samego twórcy oraz jego pochodzenia, gdyż przy podpisie znajdował się herb, który sugeruje znak Cesarstwa Pruskiego. Sama konstrukcja dachu jest bardzo ciekawa, niestety nie wiadomo jak bardzo dokładna zachowała się do dziś. Źródła podają, ze w nocy z 7 na 8 października 1987 roku, dzwonnica uległa doszczętnemu spaleniu. Rekonstrukcji dokonano ze starych zdjęć i zarysu pozostałych belek, które nie ucierpiały w pożarze. Nie wiadomo, jaką dokładność do oryginału wieża posiada. Warto jednak zagłębić się w zarysie tej konstrukcji. Dzwonnica Bazyliki św. Mikołaja w Bochni jest miejsce które odwiedza wiele osób jak i też jednocześnie jest to miejsce, które przyciąga swoją historią. Dokładając do tego burzliwą histerię starego kościoła przy bazylice to zainteresowanie jest jeszcze większe. Każda osoba, która lubi podziwiać zabytki kultury jak i konstrukcje drewniane które w dawnych czasach były zupełnie inaczej składane niż dziś to powinna się udać to Bochni i zobaczyć drewnianą bazylikę. Nikt nie będzie żałował takiej wycieczki, bo warto jest się tam znaleźć chociaż raz i zobaczyć tą niezwykłą konstrukcję. Jest to miejsce szczególnie polecane przez mieszkańców jak i przez turystów. Jest to miejsce godne polecenia wszystkim. Każda osoba powinna chociaż raz zobaczyć taki zabytek, a będąc w Bochni ciężko jest ominąć wycieczkę w to miejsce. Przebywając w Bochni warto jest zaopatrzyć się w mapę szlaków turystycznych dzięki którym można w krótkim czasie zobaczyć wszystkie ciekawe miejsca Bochni i okolic bez zbędnego wracania się, bo szlaki są tak zorganizowane, że wszystkie punkty odkrywa się po kolei.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1904