Kopalnia Soli Bochnia

Wstęp:

Płatny

Adres:

Campi 15, 32-700 Bochnia

Telefon:

14 615 24 60

Kopalnia w Bochni ma dość długą i bogatą historię, sięga ona 3500 lat p. n.e. Tradycyjnie odparowywano wodę z solanki i dzięki temu zostawały kryształki soli, które następnie się zbierało. Później opracowano technologię górnicze, aby zaoszczędzić czas i zwiększyć produkcję.

Same wydobywanie zakładowe rozpoczęło się w roku 1248. Było to przedsiębiorstwo pod patronem króla, w ówczesnych czasach sól używano głównie do konserwowania mięsa i potraw. Dużym krokiem w przyszłość okazał o się dekret zwany Statutem Żypnym, wydany w 1368 roku. Dotyczył on praw dotyczących sprzedaży soli. Najstarszymi szybami górniczymi okazują się dwa majestatycznie brzmiące: Sutoris i Gazaris. Pierwszy jest związany z legendą pierścienia Św. Kingi. Późniejszy okres znacznego rozwoju kopalni to wiek XV i XVI, gdzie doszło do rozbudowy i powiększenia ilości szybów do Regis, Bocheris i Campi. Wojny w XVII wieku zahamowały znacznie rozwój gospodarczy i sprzedaż soli znacznie spadła, nie był to jednak koniec historii. Zabór austriacki od około 1771 trzymał pieczę nad kopalnią i sama kontrola nad nią trwała aż do 1918 już pod rządami Cesarstwa Austro - Węgieskiego. Na początku XX wieku opłacalność wydobycia soli zaczęła spadać, gdyż istniały już inne sposoby wydobycia tego kruszywa. Oficjalnie w 1981 roku kopalnia została zabytkiem, zaś w latach 90-tych stała się turystyczną atrakcją - tak jest do dziś. Z pewnością sama kopalnia jest skarbem Bochni. Niczym wielka fabryka przyniosła sławę i zyski miastu oraz była rajem gospodarczym w średniowiecznej małopolsce. Patrząc dogłębnie na historię miasta, każdy wiek przynosił jakieś korzyści płynące z kopalni. Nie obyło się też bez nowinek technicznych takich jak m. in. Maszyna parowa zainstalowana w 1930 roku czy kieraty służące jako wyciągarki. Jeśli chodzi o dzień dzisiejszy to jest to z pewnością tradycja i współczesna nauka. turystyka wzrasta tutaj z dnia na dzień. Kopalnia przyjmuje rocznie dziesiątki tysięcy turystów. Kopalnia posiada trasę turystyczną i historyczną. Świetną atrakcją są łodzie pływające w solance - co ciekawe są one zarejestrowane jako morskie statki. Trzeba wspomnieć też o długiej na 140m zjeżdżalni łączącej 2 poziomy kopalni. Nie brakuje tutaj także różnych imprez poświęconych historii wydobycia soli, historii polski etc. W kopalni od wielu lat są organizowane też różne imprezy sportowe z pewnością obecność jodu daje sportowcom nadzwyczajnego kopa ponieważ można tu zobaczyć Biegi sztafetowe, zawody strzeleckie czy judo oraz wiele innych.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1299