Kościół św. Stanisława biskupa w Brzeźnicy

Adres:

Brzeźnica 119, 32-700 Bochnia

Kościół św. Stanisława biskupa w Brzeźnicy jest zabytkiem kultury. Jest to drewniany kościół, który został wybudowany w 1632 roku. Jest to kościół jednonawowy. Do dziś odbywają się tam msze święte. Każda osoba, która lubi zwiedzać, może nie koniecznie kościoły – powinna się tam udać.

Znalezienie się wewnątrz tak starego kościoła i przede wszystkim drewnianego kościoła jest dużym przeżyciem, bo niewiele takich miejsc pozostało w Polsce. W wyniku wojny większość tego typu kościołów niestety uległa zburzeniu. Kościół św. Stanisława biskupa w Brzeźnicy jest kościołem rzymskokatolickim. Został on wybudowany na wzniesieniu na miejscu poprzedniego kościoła, który się spalił. Z opowieści mieszkańców można zauważyć bardzo duże zaangażowanie tamtejszej ludności w odbudowę kościoła. Kościół św. Stanisława biskupa w Brzeźnicy jest obiektem wpisanym do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego. Każda osoba, która odwiedzi to miejsce na pewno będzie je na długo wspominać. W kościele obowiązuje cisza, jednak zachowanie jej nie jest trudne, ponieważ każdy, kto tam wchodzi od razu odczuwa niezwykły klimat tego miejsca. Kościół św. Stanisława biskupa w Brzeźnicy to nie tylko zwykła parafia to również jedność mieszkańców jak i przede wszystkim wewnętrzny klimat małego drewnianego kościoła. Każdy również może się udać do tego zabytku na mszę świętą. Odprawiane są one w niedzielę i święta 4 razy na dzień w godzinach: 7. 00, 9. 00, 11. 30 oraz o 15. 30, w każdy inny dzień o 18. 00. Obecnie kościół prowadzi dwóch księży. Jeden od 1999 roku, drugi zaś jest tam od tego roku. Jest to niezwykłe miejsce i jest ono odwiedzane przez wszystkich, nawet przez osoby niewierzące. Odwiedziny w tego typu kościele to nie tylko msza święta to przede wszystkim poznanie niezwykłego klimatu takich miejsc jak i poznanie architektury z 1632 roku. Jest to ważne nie tylko dla osób wierzących, ale również dla budowlańców jak i architektów, bo właśnie tutaj na własne oczy można zobaczyć, w jaki sposób kiedyś był wykorzystywany materiał oraz to, w jaki sposób dbano o każdy szczegół. Niestety dziś taka precyzja jest bardzo rzadko spotykana, a obecni fachowcy powinni się uczyć od starego budownictwa.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1652