Pomnik Kazimierza Wielkiego na rynku w Bochni

Adres:

Rynek, Bochnia

W dziejach miasta Bochni Król Kazimierz Wielki kojarzy się z ogromnym wzrostem, prawdopodobnie czas panowania Kazimierza Wielkiego był najlepszym okresem dla okręgu i jego mieszkańców.

Wiadomo, że pomnik był wzniesiony w 1871 (decyzję o budowie zaś podjęto dokładnie 24. 10. 1870 roku). Niebywały zbieg okoliczności związany z odnalezieniem szczątków króla w katedrze wawelskiej, poruszyły ówczesną ludność. Nikt nie spodziewał się, że symboliczny grób będzie kryć całego Kazimierza Wielkiego. W Tym samym czasie Jan Matejko - będący świadkiem tych wydarzeń, postanowił dosłownie dać coś od siebie. Najpierw wykonał własnoręcznie rysunki w owej krypcie. Zaś później nakłonił swojego szwagra (Leonard Serafiński), aby uczcić pamięć króla właśnie w Bochni. Ówczesny burmistrz nie bronił się od decyzji powiatowej i przychylił się do powstania pomnika w dacie powyżej. Pomnik zaprojektował krakowski rzeźbiarz Walery Gadomski, który miał ogromne doświadczenie w rzeźbieniu innych osobistości, takich jak: Zygmunt August, Jan III Sobieski, Artur Grotter czy Mikołaj Kopernik. Pod pomnikiem zamieszczono także mały tekst - "Królowi chłopków, opiekunowi miast Kazimierzowi Wielkiemu swemu dobroczyńcy, Bochnia 1871". Do samego odsłonięcia pomnika doszło 29. 04. 1871 roku. Obecni byli tam oczywiście Gadomski - autor, oraz Matejko. Niecałe sto lat później, a dokładnie w 1933 roku, w związku z obchodami 600-lecia objęcia tronu przez Kazimierza Wielkiego, dokonano remontu. Zmiany dotyczyły zwiększenia ilości słupków połączonych łańcuchem. Po przebudowie Rynku w 1964 roku zmienił się wystrój wokół pomnika. Finalnie w 1988 nastąpiła ostatnia, większa rekonstrukcja oraz powiększono skwer wokół pomnika. Wszystko to dziś mogą podziwiać turyści całej Polski jak i całego świata, którzy przyjeżdżają w te strony. Pomnik jest jednym z głównych i najbardziej przyciągających elementów tego regionu. Bochnia się nim szczyci i ma czym, bo wystarczy spojrzeć na jego szczegóły i można zauważyć wysoki poziom sztuki.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1761