Muzeum Ceramiki w Bolesławcu

Wstęp:

Płatny

Adres:

Mickiewicza 13 oraz Kutuzowa 14, Bolesławiec

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu – muzeum z siedzibą w Bolesławcu. Placówka jest miejską jednostką organizacyjną, a jej siedzibą są budynki przy ul. Mickiewicza 13 (dyrekcja i Dział Ceramiki) oraz przy ul. Kutuzowa 14 (Dział Historii Miasta).

Pierwsza z bolesławieckich placówek muzealnych - Muzeum Miejskie - została założona w 1908 roku, a dla zwiedzających została otwarta w maju 1911 roku. Jej siedzibą był budynek przy obecnej ul. Mickiewicza, połączony z XV-wieczną basztą miejską. Działała ona do lat II wojny światowej z przerwą w latach 1914-1920. W muzeum prezentowane były zbiory archeologiczne, etnograficzne, rzemiosła artystycznego, kolekcja ceramiki z Bolesławca i okolic, obrazy, dokumenty historyczne a także księgozbiór. Po zakończeniu wojny całość zbiorów zaginęła. Muzeum zostało ponownie otwarte w 1953 roku. Nowe ekspozycje zostały przygotowane przez Muzeum Śląskie we Wrocławiu, która to placówka sprawowała opiekę nad zbiorami do 1975 roku. Po kilku latach, ze względu na zawilgocenie budynku, muzeum zostało zamknięte, a obiekt poddany remontowi. Ponowne otwarcie miało miejsce w 1967 roku, już pod nazwą Muzeum Ceramiki. W 1991 roku muzeum został przekazany budynek przy ul. Kutuzowa 14, w którym wcześniej działało - administrowane przez Rosjan - Muzeum Kutuzowa (w budynku w 1813 roku zmarł feldmarszałek Michaił Kutuzow). Po wykonanym remoncie, w budynku w 1995 roku otwarto Dział Historii Miasta.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 602