Ratusz w Bolesławcu

Adres:

Rynek,Bolesławiec

Zabytkowy ratusz mieszczący się na bolesławieckim rynku, barokowy z gotyckimi elementami wieży i wnętrz, wzniesiony w roku 1535. Obecnie budynek jest siedzibą władz miejskich. Najstarsza siedziba radnych z XIV w. uległa zniszczeniu podczas wojen husyckich. Kolejny budynek postawiono w 1432 roku. Obecny ratusz w Bolesławcu pochodzi z lat 1524-1535 i był dziełem Wendela Roskopfa. Z wyjątkiem wieży i fragmentów wnętrz charakter ratusza określiła przebudowa w latach 1776-1781 w stylu barokowym. Kolejne remonty i przebudowy, z których najważniejsza miała miejsce w 1893 nie zmieniły znacząco stylu. W roku 1945 na skutek działań wojennych ratusz został uszkodzony, a w latach 1962-1966 został wyremontowany. Obiekt służy władzom miasta, a część pomieszczeń zaadaptowano m.in. na Salę Ślubów i restaurację, później pizzerię. Ratusz poddano renowacji w 2013 roku. Decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków z dnia 2 marca 1949 roku ratusz został wpisany do rejestru zabytków.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1819