Anielska fontanna w Bolkowie

Adres:

Rynek,59-420 Bolków

Anielska fontanna – fontanna usytuowana w 1858 r. na miejscu dawnego kościoła ewangelickiego w Bolkowie . Wykonano ją z szarego granitu, ma owalny kształt. W czasach gdy zamek znajdował się pod panowaniem cystersów, fontanna znajdowała się koło kościoła katolickiego. O przeniesienie jej zadbał hrabia Hoym, koszty pokryła Henriette Kramsta. Od tej pory fontanna stoi w połowie odległości między kościołem katolickim a ratuszem. W tym czasie w centrum fontanny postawiono cynową figurę chłopca czytającego trzymaną w prawej dłoni Biblię, lewą dłoń opierającego na stronicy księgi. U jego stóp znajdowała się cynowa czara. Chłopiec odziany był w szatę przypominając tunikę przewiązaną w pasie. Autor rzeźby i odlewu pozostaje nieznany. Nie wiadomo dokładnie, skąd fontanna otrzymała nazwę anielskiej, sugeruje się, że z powodu wyglądu chłopca (choć nie ma skrzydeł) lub że nazwa pochodziła od anielskiej studni lub źródła. Figura został skradziona, prawdopodobnie w latach 1948-1951. W 1982 r. cokół, na którym pierwotnie stała figura, obudowano kamieniem i w ten sposób powstała misa (poprzednia cynowa również została skradziona). Na środku misy znajdowała się metalowa rura, z której przez kilka miesięcy w roku tryskała woda. W 2001 roku, dzięki staraniom władz miasta i byłego mieszkańca i honorowego obywatela Bolkowa Hansa-Jochena Meiera, na miejscu zaginionej figury umieszczono jej wykonaną z piaskowca replikę.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1169