Kościół podwyższenia krzyża świętego w Brzegu

Adres:

Pańska 1, 49-300 Brzeg

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzegu to budynek pełniący funkcję kościoła rzymskokatolickiego, który skupia parafian z Brzegu.

Jest to budynek wybudowany w stylu barokowym w latach 1734-1739 według projektu Józefa Frischa. Powstał na miejscu innego wybudowanego w 1545 roku kościoła i klasztoru dominikańskiego. Całą inicjatywę budowy nowego kościoła można zawdzięczać jezuitom, którzy przybyli szerzyć wiarę na tereny Brzegu w 1681 roku. Bryła kościoła to budynek sakralny jednonawowy z dwoma wysokimi wieżami, dach kryty jest blachą. Cała budowla dzięki bardzo bogatym zdobieniom we wnętrz i monumentalnemu wyglądowi zewnątrz robi naprawdę wielkie wrażenie. Na szczególną uwagę bez wątpienia zasługują bardzo barwne i bogate malowidła znajdujące się na sklepieniach kościoła przedstawiające różne postacie z biblii oraz sceny biblijne. Mimo, że kościół jest tylko jednonawowy jego bryła i dekoracje powodują efekt dużej przestrzenie zaraz po wejściu do kościoła. Malowidła ścienne zwane iluzjonistycznymi polichromiami powstały z ręki jezuity Jana Kubena w latach 1739-1745. Natomiast wieże kościoła według projektu barona van Wilczka wybudowano w 1856-1857. W tych latach również otynkowano fasadę budynku. Duże znaczenie dla uczęszczających do kościoła parafian ma kaplica św. Jadwigi, która nieodłącznie związana jest z terenami polskimi oraz zachodnimi częściami naszej ojczyzny. Duże walory dla odwiedzających ma ołtarz główny, który jest bardzo bogato zdobiony. Na uwagę zasługują również wiekowe, stare, drewniane, monumentalne organy, których dźwięk wywołuję ciarki na ciele dzięki wspaniałej akustyce kościoła. Dużego uroku dodają również gipsowe posagi aniołków i postaci sakralnych, które umieszczone są na ścianach kościoła. Kościół bez wątpienia zasługuje na odwiedzenie przez wszystkich turystów zwiedzających Brzeg.

Odwiedziłeś oceń:
(2 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2059