Kościół św. Mikołaja w Brzegu

Adres:

Jana Pawła II 9, 49-300 Brzeg

Kościół św. Mikołaja w Brzegu to przykład budowli w stylu gotyckim. Kościół powstał w latach 1370-1420 i wybudowano go w miejscu gdzie wcześniej stał inny kościół.

Fundusze na budowę kościoła pochodziły w głównej mierze od mieszczan i księcia. Świątynia obecnie funkcjonuje jako bazylika i jest zaliczana do jednych z największych na Śląsku. Historia kościoła datowana jest na początki XV wieku kiedy to w Brzegu zwyciężyła reformacja i wprowadzono luteranizm, w roku 1525 budynek sakralny był miejscem spotkań wyznawców protestantyzmu i taką role pełnił aż do 1945 roku. Poważny remont na, który składało się podwyższenie wież trzeba było czekać do końca XIX wieku. W 1945 roku podczas ostatnich działań II wojny światowej kościół doszczętnie spłonął i kolejne 13 lat czekał był ktoś zwrócił na niego uwagę. W 1958 roku dzięki zasłudze księdza Kazimierza Makarskiego podjęto się odbudowy i przywrócenie świetności tej sakralnej budowli. Bryła kościoła to monumentalna budowla trzynawowa z wydłużonym korpusem bez podziału na chór i nawy. Całość budowy mimo swojej wielkości dzięki zastosowaniom odpowiednich technik stylu gotyckiego powoduje wrażenie strzelistości i unoszenia się bazyliki do góry. Wszytko to dzięki gwiaździstym sklepieniom, strzelistym oknom z witrażami. Nawy boczne od naw głównych znacznie mniejszych od głównej oddzielono filarami oraz linearnymi przęsłami. Kościół w latach świetności posiadał bardzo bogaty wystrój na, który składały się rzeźbione w drewnie figury świętych oraz wspaniałe kolorowe witraże. Znaczna cześć pierwotnego wystroju wnętrza niestety nie zachowała się do obecnego czasu, ponieważ spłonęła podczas II wojny światowej, ale pozostały niewielkie fragmenty, a to co pozostało z wystroju kościoła św. Mikołaja obecnie przechowywane jest w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1716